Wpis z mikrobloga

1068 - 1 =1067

Ronald L. Numbers, Galileo Goes to Jail and Other Myths about Science and Religion, Literatura popularnonaukowa

Książka ta(niestety niedostępna po polsku) zawiera 25 krótkich esejów, pisanych przez różne osoby, traktujących o popularnych nieporozumieniach i przesądach dotyczących związków nauki z religią. Na końcu zamieściłem listę tych mitów(jak to określił redaktor zbioru) po polsku. Jak widać z zawartości książki trochę tych mitów w historii naszej cywilizacji się zebrało. Niektóre mity stawiają w złym świetle religię(takich jest więcej), a niektóre naukę. Autorzy(z czego większość to ateiści) zachęcają czytelnika do przyjrzenia się pewnym faktom o których wszyscy wiedzą, że są prawdziwe i zweryfikowania swojej opinii o nich. Skutek tego jest różny, ale z większością twierdzeń trudno się nie zgodzić. Przez większą część czasu historycy rozpatrywali stosunki religii i nauki na płaszczyźnie konfliktu. Również w świadomości większości ludzi takie spojrzenie na tą sprawę jest bardzo popularne, a rozpropagowane zostało przez dwie XIX wieczne książki: Historia konfliktu między religią i nauką Johna Williama Drapera i Historia wojny nauki z teologią w świecie chrześcijańskim Andrew Dicksona White’a. Już samo spojrzenie na tytuły tych książek mówi nam o nich wszystko. Jednak od jakiś 50 lat ten paradygmat nie panuje już wśród profesjonalnych historyków. Mimo to ten mit na tyle zadomowił się w powszechnej świadomości, że potrzebne jest jego wyrugowanie. Książka ta stara się tego dokonać. Choć jako całość oceniam ją dość pozytywnie to znajdzie się trochę rzeczy do których można się przyczepić. Niektóre eseje opisują jakiś aspekt jako mit, natomiast wg mnie ich odwrotność powinna być mitem(np. mit 4, głoszący, że islam był niegościnny dla nauki, wydaje mi się, że w powszechnej opinii pokutuje całkowicie odwrotna opinia). Niektóre eseje nie były do końca przekonujące(jak mit 9, choć zgadzam się, że nie tylko chrześcijaństwu zawdzięczamy powstanie nauki), a zdarzyło się, że autor zapomniał chyba dowieść swojej tezy, że inteligentny projekt nie jest nauką(mit 23). Poza tym zabrakło mi eseju o samym procesie Galileusza. Co do reszty tekstów nie mam zastrzeżeń i choć trochę ponarzekałem to jednak polecam tę książkę.

Mit 1. Wzrost znaczenia chrześcijaństwa odpowiada za śmierć antycznej nauki

Mit 2. Kościół katolicki w średniowieczu hamował rozwój nauki

Mit 3. W średniowieczu chrześcijanie nauczali, że Ziemia jest płaska

Mit 4. Islamska kultura w średniowieczu była niegościnna dla nauki

Mit 5. Kościół katolicki zabronił sekcji zwłok

Mit 6. System Kopernika zdegradował pozycję człowieka jako centrum wszechświata

Mit 7. Giordano Bruno był pierwszym męczennikiem nowożytnej nauki

Mit 8. Galileusz był więziony i torturowany za popieranie systemu Kopernika

Mit 9. Chrześcijaństwo stworzyło nowożytną naukę

Mit 10. Rewolucja naukowa uwolniła naukę od religii

Mit 11. Katolicy nie przyczynili się do naukowej rewolucji

Mit 12. Kartezjusz zapoczątkował rozróżnienie duszy od ciała

Mit 13. Mechanistyczna kosmologia Isaaka Newtona wyeliminowała potrzebę Boga

Mit 14. Kościół potępiał stosowanie znieczulenia przy porodach z biblijnych powodów

Mit 15. Teoria ewolucji oparta jest na błędnym kole w rozumowaniu

Mit 16. Ewolucja zniszczyła wiarę Darwina, dopóki nie nawrócił się na łożu śmierci

Mit 17. Huxley pokonał Wilberforce’a w debacie o ewolucji i religii

Mit 18. Darwin zniszczył teologię naturalną

Mit 19. Darwin i Haeckel współtworzyli nazistowską biologię

Mit 20. Małpi proces skończył się porażką antyewolucjonizmu

Mit 21. Einstein wierzył w personalnego Boga

Mit 22. Fizyka kwantowa wykazała prawdziwość wolnej woli

Mit 23. Inteligentny projekt jest naukowym wyzwaniem dla ewolucji

Mit 24. Kreacjonizm jest tylko Amerykańskim fenomenem

Mit 25. Nowożytna nauka zsekularyzowała zachodnią cywilizację

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_ZufyQQL4vaFVfcvUpF31JtCthZjZyXp7.jpg