Kupilem sobie ostatnio TAKA stacje lutownicza, za namową TEGO WARIATA bo mega ją zachwalał. I teraz kilka faktów i pytan.
Jestem absolutnym amatorem - lutuję głównie ledy (panele, paski, listwy, moduły czy diody na radiatorach) oraz kable do tego i razem ze sobą. Nie zdarzyło mi się nigdy (i pewnie nigdy mi się nie zdarzy) lutowac płytek elektronicznych itp, ale wiem, ze taka stacja w porównaniu do zwykłej transformatorówki to mega przeskok i
chozi - Kupilem sobie ostatnio TAKA stacje lutownicza, za namową TEGO WARIATA bo mega...

źródło: comment_1646208506yVooT52onXA93NY1ZZK5my.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chozi:

1. w-------l tą cynę RoHS do kosza, kup normalną ołowiową.
2. nie używaj temperatur większych, niż 350 stopni. Do normalnego lutowania wystarczy 320-330.
3. do takich solidniejszych rzeczy, jak opisujesz kup sobie jakiś gruby grot. Minimum to "nóż" (grot typu K), ew. stożek (B), ew. D24. A do lutowania przewodów to paradoksalnie, nie wiem, czy transformatorówka nie jest najlepsza. Serio.
4. no i przede wszystkim poćwicz lutowanie za jakimiś
  • Odpowiedz
@chozi:
1. ZMień grot na masywniejszy, bo jak ten drobiazg ma oddawać ciepło - szczególnie tak "potężnej cynie 2.5mm do lutowania rynien"? Jak nie ma dużego pola styku powierzchni, to i nie ma przekazywania energii cieplnej
2. Zobacz https://www.youtube.com/watch?v=3mWms9M7BDY od około 15:35 - chłopak używa monet do testowania lutowania.

Cytat z moich zapisków o
  • Odpowiedz
Czemu jest tak ciężko znaleźć przedłużacz z prostą końcówką? Mam problem, bo wtyczka od okapu nie mieści się w gniazdku, które jest idealnie w dolnym rogu szafki i kabel wadzi o dół szafki. Nie chce mi się już tego demontować i wycinać tam otwór i wolałbym po prostu dać tam jakiś przedłużać ale wybór jest kosmicznie mały.

#elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kompletnie nie w temacie jestem, w internecie chaos a na allegro tego pełno. Potrzebuję jakiś podstawowy ale niezawodny agregat prądotwórczy. Mam zapowiedziane kilka przerw serwisowych w dostawie prądu w mojej miejscowości. Co chcę zasilić: kocioł gazowy, 2 lodówki i zamrażarkę. Co będzie najlepszym wyborem? Jest ktoś w temacie? #pytaniedoeksperta #survival #elektryka #kiciochpyta
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@art212: popatrz na strony atut rental lub Ramirent.
To są firmy które zawodowo zajmują sie wypożyczaniem tego sprzętu.
Więc jeśli ma być dobrze to popatrz co oni mają.
  • Odpowiedz
#fotowoltaika #elektryka

Mirasy zestaw złożony z jednego panela + - 350 W i mikroinwertera np. Hoymiles HM350/400 wpięte bezpośrednio do gniazdka. Ma to prawo bytu, jakieś zagrożenia dla użytkownika?
W energetyce powinno przejsć, nie znajduję żadnych przeciwskazań.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dołączę się do wątku i zapytam czy taki pojedynczy mikrofalownik uruchomi się poprawnie bez jednostki komunikacyjnej DTU i na jakiej normie kraju będzie pracował?
  • Odpowiedz
@Fitzbroy: Ma rację bytu, 350W to tyle co nic, nawet tego nie odczujesz, zero zagrożeń - chyba że kable będą dyndały podpięte luzem.
@slavkowsky: Hoymiles działają bez problemu bez DTU, odnośnie normy kraju to powinny chyba ustawić domyślną na PL.
  • Odpowiedz
Mam około półtora roku doswiadczenia na budowie jako elektryk, pożarówka, zwykła mieszkaniówka, automatyki trochę, bawiłem się trochę AutoCADem, chcę nauczyć się projektować instalacje elektrzyczne, mam dostęp do AutoCAD Electrical i zwykłego, możecie mi powiedzieć jakie ksiazki kupić na początek, w jakich programach wykonuje się to profesjonalnie w firmach projektowych? Nie chcę uczyć się w programie, który potem nie będzie mi przydatny w pracy, dzięki! #instalacje #elektryka #projektowanie
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki pomóżcie, bo mam problem.
Rodzice, w swoim starym mieszkaniu, wymieniają piekarnik. Ten model, wg producenta, wymaga mocy przyłączeniowej 3,65kW, a pobór mocy w trybie standardowego pieczenia to 0,91kWh. W instrukcji jest wzmianka o bezpieczniku 16A, ale w ustawieniach piekarnika można zmienić na 13A. Zasilanie do niego jest doprowadzone przewodem 2x1,5 (miedziany). Wytrzyma to, czy grozi pożarem instalacji i porażeniem prądem?
#elektryka #bhp #elektroda #elektronika
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Lada dzień na budowę domu wchodzi elektryk. Proszę o kilka porad.
1. Na jakiej wysokości od blatu w kuchni robić włączniki i gniazdka?
2. Lepiej robić 1 gniazdo na 2 wtyki czy 2 pojedyncze obok siebie?
3. Na jakiej wysokości od umywalki (lub blatu szafki umywalkowej) robić włączniki i gniazdka w łazience?
4. Na jakiej wysokości zrobić gniazdko na elektryczny grzejnik łazienkowy (drabinka)?

#elektryka #budowadomu #budujzwykopem
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

3. Na jakiej wysokości od umywalki (lub blatu szafki umywalkowej) robić włączniki i gniazdka w łazience?

na to chyba są normy elektryczne
  • Odpowiedz
Mireczki kochane, doradźcie czym osadzacie puszki elektryczne w gazobetonie. Na pewno każdy odradza zwykły gips, który za szybko wiąże. Jednak są podzielone opinie odnośnie tego czego używać, jeden rabin mówi tak, inny rabin mówi srak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Klej gipsowy jak do płyt GK? Może jakiś tynk - maszynowy (mp75) lub ręczny (goldband/rotband)?
Gruntujecie czy po prostu odkurzacie/przedmuchujecie syf i zwilżacie wodą?

#budujzwykopem #remontujzwykopem
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PepeXD: zależy co jest pod ręką/otwarte. Klej do płyt GK jak mam tylko kilka puszek albo ma być szybko. Jak jest dużo puszek i bruzd to mieszam całe wiadro jakiegoś tynku (gipsowego bo lepiej się klei) i spokojnie osadzam. Klej do płytek omijam bo długo schnie
  • Odpowiedz
Czy jest możliwe by znaleźć pracę przez agencję bez znajomości języka niemieckiego jako elektryk (w sumie bardziej jako monter szaf elektrycznych/sterowniczych itp)? Prawdę mówiąc może być jakikolwiek inny kraj xD Zamiast angielskiego całe życie powinienem był się uczyć pruskiego?
#emigracja #elektryka #niemcy
Rebrond - Czy jest możliwe by znaleźć pracę przez agencję bez znajomości języka niemi...

źródło: comment_1645915552mAruKaIlG7xIgx0cJkclYY.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rebrond jeśli dobrze poszukasz to i bezpośredno znajdziesz. Ja po niemiecku mało co rozumiem jedynie po angielsku sie dogadam ale bez problemu ogarnąłem pracę na niemieckiej umówie.
  • Odpowiedz
Słuchajcie, mam problem.

Postanowiłem wymienić ostatni wyłącznik w jednym z pokojów, żeby mieć identyczne w całym mieszkaniu.
W ścianie jest włącznik podwójny (na suficie jeden punkt). Odłączyłem przewody. Przypisałem nowy włącznik pozostawiając jedna żyłę wolną. Światło działa ale nie mam fazy na włącznikach w korytarzu…
Co jest grane?
Wrzucam zdjęcie włącznika starego, nowego oraz tego co się dzieje z pozostałymi.
FELIX90 - Słuchajcie, mam problem. 

Postanowiłem wymienić ostatni wyłącznik w jedn...

źródło: comment_1645867403T9K0DpfOyR1YzQJ4MwUGbO.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki miernik cęgowy możecie polecić, do ~250zł. Prąd DC i AC, zakres taki żeby można było sprawdzić prąd rozruchowy w samochodzie, myślę że 400A powinno spokojnie wystarczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Dobrze jakby była możliwość zatrzymania pomiaru na najwyższej wartości i aby był dość czuły tzn. żeby odczytywał wartości od 0.005A

#elektryka #elektronika #miernik
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pajonkek: kupuj ut210e i zrób tuning. ja u siebie odblokowałem mnóstwo funkcji, w tym prad do 1000A i ma pomiar mA w dc co jest rzadkością, ale super dokładny nie jest przy malym pradzie
  • Odpowiedz