Historyczne zdjęcie - prezydent RP pozuje ze skazanymi przestępcami
To zdjęcie będzie się ciągnęło za Andrzejem Dudą przez długie lata. Wstyd. "Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej."
j.....3 z- #
- #
- #
- #
- 132
- Odpowiedz
Komentarze (132)
najlepsze
Tak właśnie działa ta instytucja na całym świecie, że Prezydent czy to w Polsce czy USA może sobie ułaskawić przestępcę pod dowolnym pozorem a tutaj nawet TK to potwierdził.
Wstyd, że mało kto to rozumie.
ZAKOP
@ws60: Wiedzą. Piszą, że cyt. "To jedno z tradycyjnych uprawnień Prezydenta, które w Konstytucji nie zostało bliżej sprecyzowane".
Z uwagi na to niesprecyzowanie zacytowałem prawo z US gdzie jest ten termin jednoznacznie dookreślony prawnie, cyt: "uprawnienie [prezydenta] do stosowania prawa łaski (…) jest nieograniczone, z wyjątkiem spraw w procedurze impeachmentu” oraz, że „obejmuje ono każde przestępstwo [federalne] znane prawu i może być wykonane w dowolnym czasie po jego popełnieniu, zarówno przed wszczęciem postępowania, w trakcie jego trwania, jak i po skazaniu i wydaniu wyroku”, a „uprawnienie to nie podlega kontroli legislacyjnej” [za wiki]
Natomiast stanowisko polskiego trybunału konstytucyjnego jest także jednoznaczne, cyt "- Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne"
Cytując uzasadnienie: "Nie ma przeszkód, aby zastosować akt łaski w postaci abolicji indywidualnej wobec osoby niewinnej, której zostały już postawione konkretne zarzuty, bądź wobec osoby, wobec której zapadł wyrok, ale jeszcze nieprawomocny"
I dalej cyt: "[w konstytucji ustrojodawca posłużył się] bardzo szerokim pojęciem prawa łaski, bez jakichkolwiek kryteriów dotyczących jego stosowania". "Brak tych kryteriów oznacza, że nie istnieją żadne ograniczenia w zakresie stosowania prawa łaski, a prezydent może realizować własną politykę, w tym także