Ciekawostki: Uruchamianie Linuksa w sekundę!
Od zimnego restartu w sekundę do uruchomionej aplikacji w Qt. To wbrew pozorom nie skomplikowany system luster, a kolejna z ciekawych demonstracji firmy swiftBoot zajmującej się przyśpieszaniem uruchamiania zmodyfikowanych wersji Linuksa.
aturt z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 60
Komentarze (60)
najlepsze
urządzenia, które z powodu chyba błędnej optymalizacji, a może błędnego podejścia do tematu, uruchamiają się wiekami, choć przecież komputery są o wiele wiele znacznie szybsze od tego, co mieliśmy 20 lat temu :)
Oczywiście większość nie jest potrzebnych, ale przeciętny kowalski gdyby miał tylko klikać na ikonkę "załaduj sterowniki do...[urządzenie rzadko
Po prostu pojemność dysków wzrosła wykładniczo a szybkość liniowo, a systemy i aplikacje tę pojemność wykorzystują.
Dyski twarde są niesamowicie wolne. SSD są lepsze, ale poniżej 3 sekund na start wszystkiego nawet z ssd się nie zejdzie.
Pozostają co najwyżej ramdiski :) (albo to samo tylko inaczej nazwanie - uśpienie).
Pamiętam, uruchamianie czystego windowsa 98 w 2000 roku, które trwało 10-15 sekund, ale po zapakowaniu go "niezbędnymi" update'ami, dodatkami, softem czas wydłużał się do 30s-1minuta (nie wiem, jak się wtedy miała sytuacja z pingwinkami - były mi to obce systemy :( ) .
Nawet jeżeli będziemy liczyć czas od momentu wyboru systemu w grub/lilo czy co tam mamy, to i tak na początku - bootloader musi przeczytać 2 pliki z dysku korzystając z przerwań bios [kernel +initrd]. kernel też jest spakowany - dekompresja; inicjacja sprzętu - przełączanie procesora w odpowiedni tryb, karty graficznej itd; dekopresja initrd; wykonanie initrd - start sterowników [np dysku+systemu plików] +skrypty rozruchowe [np sprawdzanie
Jak jestes bordowy to sie znasz na wszystkim.
Choć teraz takie Ubuntu dość szybko startuje bez zbędnych kombinacji.
nie ma problemu, wylacz tylko
- wszystkie