Takie dzieła nie świadczą o jakiejś mającej wtedy miejsce wyższości Polski względem innych państw. Takie były po prostu wtedy "trendy" w sztuce, muzyka przez całe średniowiecze, renesans i barok to przede wszystkim dzieła religijne. Polifoniczne utwory z innych zakątków europy są równie piękne, ale czy w dzisiejszych czasach kompozytor byłby znany, i ceniony z powodu napisania wybitnej Mszy? Zresztą czy Magnificat Bacha nie jest równie cudowną muzyką ( http://www.youtube.com/watch?v=Bo1x-62WmrI ) albo (moje
@informatyk: Dokładnie, niczego nie ujmując temu utworowi Zieleńskiego, ale muzyka Bacha moim zdaniem jest dużo bardziej przejmująca i wywołuje większe ciarki.
@informatyk: Trochę bredzisz. Nie wiem jakie przesłanie niesie ten ciąg zdań. Mieszasz Zieleńskiego z żyjącym w zupełnie innej epoce Bachem i z żyjącym w jeszcze innej epoce Haydnem, porównujesz do siebie ich kompozycje, wartościujesz względem siebie. Może jeszcze porównaj msze Palestriny z wczesnymi płytami Guns'n'Roses.
W tej sferze nie ma czegoś takiego jak muzyka polska, włoska czy niemiecka. Owszem są pewne koloryty, które dla słuchacza obeznanego z muzyką epoki są słyszalne, wszak inny jest grunt z jakiego dana muzyka wyrasta lecz Muzyka jest generalnie bezpaństwowa i ponad narodowościowa. Jest uniwersalnym językiem, którego nie trzeba się uczyć. Jego zrozumienie wynika raczej z obycia i obeznania w kulturze jako takiej.
Zachwyty, jakkolwiek zrozumiałe, świadczą niestety o pewnych zapóźnieniach i
@BenAffleck: Ogólnie historia muzyki jest umowa. Po prostu ciągle ewoluuje. Muzyka poważna to muzyka dla elit która zachowała się do naszych czasów i jest wykonywana do teraz ze względu na walory artystyczne. Poza tym zawsze istniała też muzyka dla mas której jednak nie słuchamy bo szybko umiera. Dlatego raczej nie słuchasz tych piosenek które słuchał Twój dziadek a Twoje dzieci prawdopodobnie kiedyś będą słuchały czegoś co dla Ciebie będzie nie do
@1999: Muzyki poważnej najlepiej się uczyć bo to sztuka elitarna która wymaga jednak pewnej wiedzy żeby docenić utwór czy wykonanie. Poza tym jeśli chodzi "narodowość" muzyki to jednak utwory Chopina czy Karłowicza są bardzo polskie, Smetany bardzo czeskie. A wcześniej też były szkoły frank flamandzka, ars nova, szkoła północnimiecka które związane są z pewnym regionem czy krajem. Oczywiście zgadzam się z Twoim rozumieniem muzyki jego części kultury europejskiej.
A ja chce zeby Polska, czy jak nazwac ten kraj, gdzie leza moje ojczyste ziemie, byla silna sila swoich obywateli, gdzie kazdy skupia sie na sobie, swojej rodzinie i firmie. By byla krajem, na ktorego najazd oznaczalby dlugotrwale, nieoplacalne walki z ludzmi, ktorych umilowanie wolnosci grzmialoby wystrzalami z kazdego domostwa i ostepu.
Pierwsze dźwięki nasuwają natychmiast skojarzenie z Magnificatem Monteverdiego (częścią genialnego utworu Vespro) - które jest moim zdaniem utworem o wiele głębszym, mocniejszym, choć jednocześnie w pewnym sensie bardzo podobnym. Tym, którym podoba się to nagranie, bardzo polecam Monteverdiego - naprawdę warto! Vespro uważane jest przez niektórych muzykologów za najwybitniejsze czy też najpiękniejsze dzieło muzyczne świata.
We wczesnym średniowieczu kalifaty arabskie oraz Cesarstwo Bizantyjskie były najwyżej cywilizacyjnie rozwiniętymi obszarami świata[5] [6], a Bagdad z Konstantynopolem stały się stolicami ówczesnej nauki. Częściowo sytuacja ta wynikała z faktu, iż Bizancjum oraz świat arabski – w przeciwieństwie do Zachodu – zachowały zdobycze nauki starożytnych Greków, Rzymian i innych ludów (Bizancjum było kontynuacją Cesarstwa Wschodniorzymskiego). W Bagdadzie powstał tzw. "Dom Mądrości" – olbrzymia biblioteka i jednocześnie szkoła filozoficzna[7], w Fezie (obecnie Maroko)
Komentarze (112)
najlepsze
Poza tym Polacy to brudni, zacofani, leniwi i kłamliwi antysemici. Pija i biją żonę i dzieci a w niedzielę idą do kościoła. Nie wiedziałeś?
29 października – Hołd Szujskich: zdetronizowany car Wasyl IV Szujski przybył do Warszawy, aby złożyć hołd królowi Zygmuntowi III Wazie.
16 listopada – przed kościołem św. Anny w Warszawie elektor brandenburski Jan Zygmunt Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi III Wazie.
W Boronowie, wiosce leżącej na terenie ziemi lublinieckiej wybudowany zostaje drewniany kościół na planie krzyża greckiego. Jest
@karol3wr: wiec może zacznij od wzmocnienia polskiej ortografii?
nie jest to straszny błąd, a chłopak ma chociaż zainteresowania. w dzisiejszych czasach jego pisownia i tak jest bliska ideału.
sprawdzimy Ciebie ? ;)
ps: nie chciałbym żeby Polska była w takiej sytuacji jak wtedy
straciliśmy Inflanty co było objawem początka końca.
a to co się stało w 40 lat później to było pierwszym etapem tego upadku.
warcholstwo szlachty, sobiepaństwo, kierowanie się wolnością jednostki bez patrzenia na dobro kraju doprowadziło
btw, po minusach widzę, że ktoś miał swoje przemyślenia na ten temat :)
Zachwyty, jakkolwiek zrozumiałe, świadczą niestety o pewnych zapóźnieniach i
Komentarz usunięty przez moderatora
No przecież mamy Fila i Blu Kafee ;)
Chyba pomyliłeś wątek.
LOL. Koszule i okulary mają zupełnie jak dziś!