Wpis z mikrobloga

1200 - 1 =1199

Richard Dawkins, Ślepy zegarmistrz, czyli jak ewolucja dowodzi, że świat nie został zaplanowany, Literatura popularnonaukowa

Jest to bardzo dobre wprowadzenie(właściwie najlepsze jakie czytałem, ale jest przecież sporo książek na ten temat których nie znam) do tematu ewolucji. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś na ten temat, a do tej pory jego wiedza ograniczała się do paru ogólników, to jest to dobra pozycja od której można zacząć poznawać ten ciekawy temat. Dawkins w bardzo przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy działania ewolucji. Jak to jest, że organizmy które wyglądają na specjalnie zaprojektowane doszły do tego stanu poprzez powolne kumulowanie niewielkich zmian? Jak to jest, że naturalna selekcja, zgodnie ze świetnym tytułem książki, jest ślepa? Książka ta napisana jest w celu obrony ewolucji i nie trudno domyślić się, że głównym jej celem jest walka z tak popularnym w USA kreacjonizmem. Autor stara się to osiągnąć poprzez wykorzenienie mitów związanych z ewolucja( jak np. ten, że darwinizm opiera się na przypadku). Bardzo podobał mi się rozdział 3 pt. Kumulacja małych zmian. Przedstawia w nim autor za pomocą programu komputerowego ewolucję zaczynającą się od prostej linii, a kończącą się na bujnych "drzewach". Najmniej zajmujące były natomiast polemiki z rywalizującymi z darwinizmem teoriami ewolucyjnymi. Nie sądzę by było to potrzebne osobie chcącej się zapoznać z podstawami darwinowskiej teorii ewolucji, a dla takich osób przecież jest skierowana ta książka. Mimo to jest to dobra dla nich pozycja.

#bookmeter
Pobierz Vivec - 1200 - 1 =1199



Richard Dawkins, Ślepy zegarmistrz, czyli jak ewolucja dowo...
źródło: comment_6ooZaxryp6M1XFcyaTS6TbVUvlvqoD1S.jpg
  • 3