Wpis z mikrobloga

Derywat

Szczegółowe znaczenie tego słowa zależy od dziedziny, w każdym przypadku będzie to coś, co pochodzi od czegoś.

W ekonomii tak nazywamy instrument pochodny, czyli taki instrument finansowy, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego, zwanego instrumentem podstawowym (bazowym). Jeśli chodzi o instrument podstawowy, to jest to np. fizycznie istniejący instrument finansowy, taki jak akcja, obligacja czy waluta. Instrumentami pochodnymi są np. kontrakty terminowe i opcje #.

W chemii nazywamy tak pochodną, czyli związek chemiczny powstały przez zastąpienie jednego lub kilku atomów cząsteczki (najczęściej wodoru) grupą funkcyjną lub grupą innych atomów. Np. krezol (C6H4(CH3)OH) jest pochodną fenolu (C6H5OH), który z kolei jest pochodną benzenu (C6H6). Jednocześnie krezol jest pochodną toluenu (C6H5CH3), który także jest pochodną benzenu #.

W językoznawstwie jest to wyraz pochodny, utworzony od innego wyrazu, np.:

- wyszkolić, przeszkolić i szkolenie od szkolić,

- przedszkola i przedszkolny od przedszkole,

- szkolić i przedszkole od szkoła.

Proces słowotwórczy, w wyniku którego powstaje derywat to derywacja, ale tym terminem w językoznawstwie określa się też rozwijanie zdania.

Derywacja ma także inne znaczenia. W socjologii jest to pozalogiczne uzasadnienie ludzkiego działania #, w lotnictwie kąt znoszenia samolotu # lub proces znoszenia obiektu latającego z wyznaczonej trasy pod wpływem wiatru #, natomiast w wojskowości jest to kąt znoszenia pocisku # #.

#madreslowko
  • 3
  • Odpowiedz