Wpis z mikrobloga

@Magik_Antonio: Że się gdzieś coś zapodziało po drodze. Nie można dać się ściągnąć do ich poziomu, drogi Panie, bo pobiją nas doświadczeniem! Trzeba starać się być ponad. Nie zwalczamy nikogo, tępmy głupotę i jej potomstwo.
@xvovx: Po doświadczeniach wolnego rynku w 19w Anglii nikt zaznajomiony z historią gospodarczą nie zdecyduje sie na zupełnie wolny rynek taki jak proponuje Korwin, poza młodymi ludzmi którzy idealizują wolny rynek w oderwaniu od twardej rzeczywistości.
To naprawdę nie jest takie trudne, ale rozumiem, że lekcje brałeś od @Luka_Wars Kiedy ludziom żyło się lepiej, kiedy jaka była umieralność dzieci, co sprawiło że nastąpiła wyjątkowo intensywna akumulacja kapitału, z kolei potem dzięki temu mógł rozrosnąć się sektor publiczny.

Z literaturą piękną to mam nadzieję, że nie na poważnie. Jeśli już to tylko naukowa w takich sprawach.
@oligopol: Naukowa, zgadza się, więc odrzucamy austriaków na dzieńdobry, jako antyempirycznych, nienaukowych.

Co do literatury pięknej, to nie jest żart, obraz robotników 19w przewija się w róznych tytułach.

A co do meritum, zadajesz nieprecyzyjne pytania i dziwisz się że sie pytam co masz na myśli. Zresztą samo pytanie jest zupełnie nie ostre, bo przy ówczesnym rozwarstwieniu każde statystyczne ujęcie bedzie zafałszowane. Faktem jest że niewykwalifikowana siła robocza była bardoz biedna, na
@Epoche: Aha. Wolne umowy do tego niestety doprowadziły. W "jakiś" sposób się bogacili. Jeśli chodzi o ASE, to mało mnie ona obchodzi, wolę klasyczną ekonomię ( chociaż ASE przez pewien czas była do takiej zaliczana ) Mówienie o biedzie w kontekście rewolucji przemysłowej jest co najmniej niepoważne. Wszystkie dowody wskazują jedno - bez kapitalizmu żadna taka rewolucja przemysłowa nie miałaby takiej dynamiki jakiej nadał jej akumulowany kapitał, lub po prostu w
Poza tym skoro nie kapitalizm to co, społeczna gospodarka rynkowa, która w obecnej chwili wiedzie prym w Europie i przy której nasza demografia wygląda tragicznie ? W jaki sposób antykapitalistyczny umysł chce uratować Europę przed demograficzną zapaścią ? ( ͡º ͜ʖ͡º) czy chce to zrobić rewolucyjnymi pomysłami polityki prorodzinnej ? (ʘʘ)
@oligopol: Inna sytuacja? Teraz nie ma już podstaw by sądzić że wolne umowy bez kodeksu pracy przy niewykwalifikowanej pracy ustalą sie na bardzo niskich poziomach i nie 8 a 12 godzinnym dniem pracy?

Jakaś ludzka mentalność sie zmieniła, procesy rynkowe karzące produkować jak najtaniej i jak najbardziej ekspleatować pracownika już nei działają???

W jaki sposób antykapitalistyczny umysł


Nie wiem, musizsz zapytać kogoś kto jest antykapitalistyczny.
Oczywiście że inna sytuacja. Pewien szczebel przemysłu włókienniczego zwanym tkactwem bardzo zyskał na wynalezieniu maszyny parowej, która natychmiast została zaaplikowana do produkcji, to samo z maszyną przędzalniczą itd itd. Wraz z zmechanizowaniem produkcji ludzie zaczęli tracić pracę i trzeba było się przekwalifikować. Tak skończył się ten wasz cały wyzysk, który niestety był smutną koniecznością ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wzrosła wydajność/efektywność pracy, która oczywiście wyrzuciła ludzi na ulicę, ale
@oligopol: Piszesz o czymś zupełnie innym niż ja. Ja nie piszę o postępie technologicznym tylko o kształtowaniu się równowagi rynkowej na wolnym rynku która prowadziła do maksymalnego eksploatowania pracownika i do bardzo małego udziału płac w dochodach przedsiębiorstw. Coraz większe regulacje Państwa był odpowiedzią na nieakceptowalne społecznie równowagi rynkowe. Państwo zaczęło oddziaływać na wycenę pracy, na zasady zatrudniania, zabezpieczenia socjalne. To co na rynku było nie do zaakceptowania. Dlatego "Korwinowskie" cofnięcie