Wpis z mikrobloga

@asdfghjkl1: zdaje sobie sprawę z negatywnych aspektów płacy minimalnej, ale uważam, że gdy koniunktura na to pozwala powinna być powoli podnoszona. Poza tym praktycznie wszędzie masz też premie, więc jeśli dla jakieś przedsiębiorcy ta podwyżka będzie znaczącym problemem to może po prostu zmniejszyć premie o te 70 zł.
  • Odpowiedz
@asdfghjkl1: widzę mnóstwo złego... chodzi mi jedynie o przy dobrym wzroście gospodarczym dążeniu do podniesienia jej na poziom zapewniający minimum socjalne rodziną 4 osobowy z dwójką pracujących rodziców za minimalną krajową. To chyba brzmi sensownie?

A i jestem także za tym, aby każdy region miał swoją pensje minimalną wtedy miałoby to większy sens.
  • Odpowiedz
@rerwen: Zgodze się z tym, że płace w Polsce nie należą do wysokich, ale nie, uważam że rozwiązaniem tego problemu może być podwyższanie płacy minimalnej. Podwyższanie tej płacy powoduje przede wszystkim wzrost bezrobocia, a koszta pracy rosną. Przedsiębiorca, który będzie musiał ponieść zbyt wysokie koszty pracy będzie rezygnował z usługi świadczonej przez pracownika. Płaca minimalna to sztuczne zawyżenie ceny za pewne usługi.
  • Odpowiedz
@asdfghjkl1: ja ci za to powiem, że w ogóle nie łącze problemu tego, że w Polsce nie ma wysokich płac do minimalnej krajowej. Dla mnie to są dwie zupełnie różne kwestie. Minimalna płaca bardziej pomaga w zmniejszeniu wydatków na socjal, bo mniej osób się na niego łapie.

Podwyższanie tej płacy powoduje przede wszystkim wzrost bezrobocia, a koszta pracy rosną. Przedsiębiorca, który będzie musiał ponieść zbyt wysokie koszty pracy będzie rezygnował z
  • Odpowiedz
@rerwen: > Minimalna płaca bardziej pomaga w zmniejszeniu wydatków na socjal, bo mniej osób się na niego łapie.

Ja jestem za całkowitą likwidacją socjalu, ale stopniowo. Tym czym teraz zajmuje się państwo w kwestiach socjalnych mogą zajmować się prywatne przedsiębiorstwa i nie ma tu żadnego problemu

zakładając, że 5 pracowników zarabia tą minimalną to wydatki zwiększą się około 500 zł - najwyżej ktoś podwyżki niedostanie


Zadziała to tak, że z tych
  • Odpowiedz