Wpis z mikrobloga

"Etniczna" Ukraina na jednym obrazku od Donu do Sanu.

Bonus: Zakerzonie [wiki.ua > Закерзо́ння — науково-публіцистична назва українських етнічних територій - Zakerzonia etniczne ukraińskie terytorium na zachód od lini curzona ] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Zakierzonski.png

#ukraina #lwow #ruskapropaganda #putinwielemiplaci
woodywoodpecker - "Etniczna" Ukraina na jednym obrazku od Donu do Sanu.

Bonus: Zaker...

źródło: comment_jIna5k25wuvIrVk56tEU1y7KvYw91w6k.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@woodywoodpecker: Problem z tą mapą jest taki, że tutaj mówimy o etnicznych terenach. To są tereny Rusińskie (chociaż z Krymem bym nie wyskakiwał). Rusini to nie Ukraińcy.

Uwaga też taka, że tu są oznaczone tereny, gdzie mieszkali Ukraińcy/Rusini. Na tych samych terenach mieszkało setki innych narodowości.
  • Odpowiedz
Rzeszów, Jarosław w XVII w. znajdowały sie w województwie ruskim. Co do mapy to widzialem identyczna zrobiona przez Austriaków około 1918 roku.
  • Odpowiedz
@woodywoodpecker: Z tym Zakerzoniem i ziemiami etnicznymi to też nie do końca prawdziwe, szczególnie, że w powiatach takich jak rzeszowski, łańcucki czy przeworski nie stanowili nawet 5% ludności - ciężko te ziemie, więc uznać za etniczne. Granicą był San, za którego wschodnią stroną stanowili pokaźną siłę, ale jedynie na wioskach - miasta były w większości opanowane przez Polaków i Żydów. Poza tym całość tej mieszanki komplikuje sytuacja w Bieszczadach i Beskidzie,
  • Odpowiedz
@szurszur: Nie trzeba się odwoływać do XVII w. W II RP przecież Rzeszów czy Jarosław również leżał w województwie lwowskim, które było swoistym odpowiednikiem ruskiego. Kwestia zmiany nazewnictwa po bojach z Ukraińcami po I Wojnie Światowej.
  • Odpowiedz