Wpis z mikrobloga

Kurde coraz częściej łapię się na tym, że przydałby mi się jednak oscyloskop w domowym labie. Wiem, że były już takie tematy, ale na 2024 rok może coś się zmieniło. Czy coś wam przychodzi sensownego do głowy w cenie do 2000 zł? RIGOL DS1054Z? Dobrze by było jakby miał opcję dodatkowego softu, który mógłby analizować sygnały pod np. I2C, SPI i inne.

#elektronika
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zenon_z_chorzowa1: A teraz chociażby uruchamiam QSPI na takim procku do protokołów komunikacyjnych i podpinam go do evalki od NXP, do tego pisze driver. I jak dla SPI mi działa git, tak dla QSPI coś się pieprzy i nawet nie mam sprawdzić jak ta komunikacja wygląda, a mam duże podejrzenia, że jednak połączenie jest słabej jakości ale nie mam jak potwierdzić.
  • Odpowiedz
RIGOL DS1054Z?


@pepepanpatryk: chcesz zostać kustoszem?

Skoro potrzebujesz debugować interfejsy, to szukaj czegoś z dużą ilością kanałów, szybkim próbkowaniem i długim buforem na dane. Raczej omijaj modne ostatnio 12-bitowce, które na razie mają dosyć małą częstotliwość próbkowania, zwłaszcza po włączeniu kilku kanałów.
  • Odpowiedz
RIGOL DS1054Z?

@pepepanpatryk: chcesz zostać kustoszem?

A dlaczego to źle, że to nie-najnowszym model? Nadal ma świetne parametry, kosztuje grosze, ma sporą pamięć próbek, można go rozblokować w pełni do 200MHz i wszystkie funkcjonalności, ma obsługę zdalną przez sigrok soft otwarty, więc wszystko co się da obejrzeć -da się też analizowac.

@zetisdead: Rigol, odblokowanie. A jak dużo czystej-cyfrówki robisz, to jeszcze taniutki (40zl?) analizator stanów wspierany przez https://sigrok.org/wiki/Supported_hardware:
  • Odpowiedz
A dlaczego to źle, że to nie-najnowszym model? Nadal ma świetne parametry, kosztuje grosze, ma sporą pamięć próbek, można go rozblokować w pełni do 200MHz


@hrumque: Świetny to może był 10 lat temu, biorąc pod uwagę cenę.
  • Odpowiedz
Świetny to może był to 10 lat temu, biorąc pod uwagę cenę.

Może nadal trzyma cenę (która nigdy nie była wysoka) bo ma nadal sens? Owszem - to tylko 8bit, no ale...
@zetisdead: A jak nie, to co uważasz za aktualną alternatywę? Jak sam wspomniałeś - wysypało teraz 12bitowców, ale mają z tego powodu trochę minusów, w dodatku zwalniają wraz z włączaniem kanałów, co przy kilkukanałowej analizie cyfrówki psuje robotę
  • Odpowiedz
A jak nie, to co uważasz za aktualną alternatywę?


@hrumque: z nówek za cenę ~2k?
- pewnie bym się przyjrzał Siglent SDS804X HD, bo przy 4 kanałach ma próbkowanie 500MHz.
- z używek może Siglent SDS1104X-E, który ma dwa osobne ADC i też próbkuje minimum 500MHz przy 4 kanałach.

Po zwiększeniu budżetu do ~4k, pewnie by to był Rigol MSO5074, choć ma dziadowski interfejs webowy, przymulaste UI i słabe ENOB.
  • Odpowiedz