Wpis z mikrobloga

Ale pytanie trochę z bomby. jeśli nie złącze N i PE, a PE podlacz do uziemienia do erbetke to różnicowka nigdy nie zadziała?


@KrowkaAtomowka: Jeszcze raz i tym razem jasniej :)))

Pierwsze co - jaki masz doplyw - ile zyl masz na zasilaniu
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99 pytanie takie :do budynku mam 4 druty. 3 fazy i neutralny, w budynku w fundamencie jest bednarka nie erbetke oczywiście.

Pytanie czy jeśli nie złącze ze sobą N i PE ale PE podłącze do uziemienia do bednarki to czy różnicowka nigdy poprawnie nie zadziała?
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99 listwa N jest w dobrym miejscu bo blisko tego co trzeba połączyć ;) tak samo blok rozdzielczy i listwa PE blisko plataniny kabli żeby jak najmniej ich tma było ale to moje odczucie ;) na koniec ładnie posipnam trytkami
  • Odpowiedz
do budynku mam 4 druty. 3 fazy i neutralny, w budynku w fundamencie jest bednarka nie erbetke oczywiście.


@KrowkaAtomowka: Odpowiedz (ciezkie sie wylosowalo bo nie wiem czy odpowiedziec Ci jak powinno byc czy jak ja bym zrobil :PP)

ja bym zrobil
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka:

Teoretycznie, Zgodnie z przepisami, Punkt rozdzialu powinien byc uziemiony.
Ale powiedz mi jak to chcesz zrobic w bloku? Gdzie masz stara instalacje dwuprzewodowa (L i N). Ale wymieniasz se instalacje w mieszkaniu I chcesz miec roznicowke. Zeby miec roznicowke potrzebujesz 3 przewody. A do bloku sa doprowadzone 2.

Jak mieszkasz na 4 pietrze to jak se uziemisz
  • Odpowiedz
@gorzki99: no i co sie stanie jak to rozdzielisz ? zolty pojdzie do uzieminia ale nie bedzie zlaczony z niebieskim (mowie o domu) roznicowka powinna dalej dzialac, dotkniesz fazy nie wroci prad to sie wyzwoli, a bezpiecznik nadpradowy ? no tez jak pociagniesz za duzo pradu wiec ?
KrowkaAtomowka - @gorzki99: no i co sie stanie jak to rozdzielisz ? zolty pojdzie do ...

źródło: Ele

Pobierz
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: Wtedy masz siec IT.
Nie chcesz takiej sieci w domu:)))

jak masz zajebiste wyniki pomiarow uzienienia lokalnego ((bednarki) to spoko. Ale o to nie jest latwo. A i one sie zmnieniaja w zaleznosci od gruntu inne sa w lato a inne w zime.

I dlatego napisalem - przepisy nakazuja dodatkowe uziemienie ale bez niego to tez dziala. Duzo lepiej niz siec IT
  • Odpowiedz
@gorzki99: jedyny problem jaki widze to jak na obudowe lampy wejdzie faza, i ta obudowa jest podlaczona do zoltego przewodu to moze nie wyzwolic sie nadpradowy jak bedize slabe uziemienie to za duzy prad nie poplynie to jest jedyny problem jaki widze jak by sie to rozcielo
  • Odpowiedz
@gorzki99: roznicowka powinna zadzialac bezblednie, w blokach na dwoch przewdoach tez mozna zrobic roznicowke i tez bedzie dzialac, ale czesto rozdziala sie pen w gniazdkach i wtedy bylo by odciecie ochronnego co w sumie i tak nie wiem co by zmienilo jak i tak roznicowka by odciela faze
  • Odpowiedz
roznicowka powinna zadzialac bezblednie, w blokach na dwoch przewdoach tez mozna zrobic roznicowke


@KrowkaAtomowka: Miras... Jako ze poki co fajnie nam sie dyskutuje, nie bluzgasz i rozmawiamy calkiem na poziomie wymiany zdan to powiem krotko... Nie :P
(jabys byl bucem to bym Cie dojechal za to stwierdzenie :PP)

jedyny problem jaki widze to jak na obudowe lampy wejdzie faza, i ta obudowa jest podlaczona do zoltego przewodu to moze nie wyzwolic sie nadpradowy jak bedize slabe uziemienie to za duzy prad nie poplynie to jest jedyny problem jaki widze jak by sie
  • Odpowiedz
@gorzki99: no wlansie tak sobie glosno mysle dzisiaj ja nie mam takiej wiedzy jak Ty z jednej dziedziny mam duzo mniejszą ale z wielu dziedzin, bo robie tez lazienki , hydraulike i pare innych, no ale dzisiaj skrecalem skrzynke i naszlo mnie pare refleksji

zalozmy ze masz wszystko idealnie podlaczone, masz w obwodzie roznicowke, masz lampke metalowa, i nagle na jej obudowe dostaje sie napiecie, co sie dzieje dalej ?
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: Nieczeste na wypoku ze ktos pyta. Ale jak pyta to odpowiadam.

Roznicowka (na przyszlosc RCD - bo prosciej :P) Dziala tak:

Tyle ile przez nia wleci tyle ma wyleciec. Jak cos pitnie obok to ona dziala czyli odlacza
  • Odpowiedz
@gorzki99: tak jak najbardziej tak samo rolety w sumie to wszystko puszczam przez RCD a cos sie nie powinno ?

jak zauwazyles do obwodow 3 fazowych daje nawet RCD trojfazowe, ochronnik na listwe jest, numeracja żył tez jest ;) Jeszcze mozesz mi doradzic czy do obwodu sily do garazu dajesz B16 trojfazowy czy B20 czy moze odpowiednik C ?
  • Odpowiedz
a cos sie nie powinno ?

@KrowkaAtomowka: Nogdy nie podpinam oswietlenia pod RCD. Poza oczywiscie oswietleniem zewnetrzym.

jak robilem pierwssego sepa ponad 20 lat temu to koles podsl przyklad:

jest jesien - szybko ciemno. Zona prasuje na pietrze i przepala kabel. wywala RCD. Jak ona teraz zejdzie z pietra
  • Odpowiedz