Wpis z mikrobloga

20 DNI W MARIUPOLU - dokumentalny film, zdobywca tegorocznego Oskara. Każdemu polecam ten obraz wojny, sam siedziałem na tagu po nocach i wiele z tych obrazków pamiętam. Przerażające, że to jedyny reporter, który wytrzymał tam aż 20 dni, o włos od złapania przez rosjan. Gdyby nie on, wiele obrazów tego bestialstwa byśmy dziś nie widzieli, choć prawdziwy dramat ludności cywilnej pewnie trwa tam do dziś.

Mauriopol bronił się od początku wojny przez 85 dni. Szacuje się, że zginęło 25 tys. cywilów. Obraz ze szpitala, obraz panującej tam codzienności... Braku leków, paniki, śmierci, masowych grobów. Dawno żaden film nie wywarł na mnie takiego wrażenia, może przez to, że bardzo tym żyłem w pierwszych tygodniach wojny.

W filmie zaskoczyło mnie to, że część osób działających jako służby komunalne wciąż przychodziła do pracy i wywoziła zwłoki. Raczej płacone za to nie mieli, a kalorie, które pewnie były niezbędne potem, spalili.

Wnioski? Kiedy idzie wojna, wyjedź wcześniej. To, co miałeś i tak zburzą lub zabiorą, a ciebie zmielą. Ty i twoi bliscy to najcenniejsze co masz. Dlatego, kto jest tu w Polsce, niech ucieka dalej. Każdy ma prawo żyć. Od tego są żołnierze zawodowi, żeby ginąć.

Najmocniejszy cytat z filmu: "Wojna ma to do siebie, że ludzie dobrzy stają się jeszcze lepsi, a źli – jeszcze gorsi."

https://www.filmweb.pl/film/20+dni+w+Mariupolu-2023-10032230

#ukraina #wojna #rosja
zalozycbukmacherkew_afryce - 20 DNI W MARIUPOLU - dokumentalny film, zdobywca tegoroc...

źródło: maxresdefault

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz