Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (959)

Rosja
Jeżeli ktoś pytał o czym była m.in. rozmowa dwa tygodnie temu francuskiego ministra obrony z rosyjskim... Według źródeł Europe 1, powołujących się na źródła, Francja zaprosi Rosję na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca, które otworzyło drugi front II wojny światowej. Nie wiadomo, kto będzie reprezentował Rosję w takiej sprawie, gdyż Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania przywódcy Kremla Władimira Putina.
Źródło

Ukraina
Aby chronić swoje terytoria, Ukraina musi osiągnąć taką samą ilość pocisków artyleryjskich, jak Rosja. mówił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wywiadu dla PBS NewsHour . „Musisz być znacznie silniejszy od wroga. Mamy dzisiaj stosunek pocisków artyleryjskich od 1 do 10. Czy będziemy w stanie utrzymać pozycję? Nie. W każdym razie z tymi statystykami będą nas odpierać każdego dnia" dodał.
Źródło

Agencja prasowa Reuters twierdzi, że Rosja i Ukraina przez dwa miesiące negocjowały z Turcją porozumienie w sprawie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, które miało zostać ogłoszone pod koniec marca. Agencja, powołując się na cztery źródła, twierdzi, że porozumienie między Kijowem a Moskwą było gotowe i miało zostać ogłoszone przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana 30 marca, dzień przed wyborami lokalnymi w Turcji.
Źródło

Na prośbę Głównej Dyrekcji Łączności i Cyberbezpieczeństwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych fundusz charytatywny „Razem dla Ukrainy” rozpoczyna zbiórkę w USA 33 000 laptopów (używanych i nowych) na potrzeby Ukraińskich Siły Zbrojnych. „Głównym celem tej inicjatywy jest wyposażenie (wojska) odpowiedniej liczby laptopów . Mamy nadzieję, że może być ich więcej, choć krytyczne zapotrzebowanie to 8 tys., to skupiamy się na 33 tys. Nie chodzi o technologię, ale o narzędzie, które pozwoli nam szybko rozwiązywać problemy, zwiększać efektywność komunikacji i zwiększać przejrzystość naszych Sił Zbrojnych” – powiedziała Evelina Kurilets, dyrektor wykonawcza „Razem dla Ukrainy”.
Źródło

Białoruś
Centrum Solidarności Białoruskiej oświadcza , że ​​jest świadome przekazania Ambasadzie Republiki Białorusi danych osobowych Białorusinów objętych w Polsce dodatkową ochroną. Informacja została przekazana przez polskie władze rządowe, ale nie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Działaczka na rzecz praw człowieka Olga Dobrowolska zauważa, że ​​przekazanie danych Białorusinów objętych ochroną międzynarodową w Polsce może mieć poważne konsekwencje dla nich i ich rodzin. Takie działania podważają także zaufanie do systemu ochrony i międzynarodowych zobowiązań Polski w tym zakresie
Źródło

Litwa
We wtorek przedstawiciele władz litewskich podpisali list intencyjny z firmą „Rheinmetall”. Niemiecki gigant przemysłowy planuje budowę fabryki amunicji na Litwie. Podczas uroczystości dokument podpisali Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė, Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas oraz Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowych Programów Strategicznych Rheinmetall Maximilianas Froch. Treść umowy nie jest podawana do wiadomości publicznej.
Źródło

Łotwa
Od września tego roku nauka o obronności narodowej będzie przedmiotem obowiązkowym, ale dyrektorzy szkół będą mogli wybrać – realizować ten przedmiot poza resztą uczniów jako przedmiot dodatkowy, czy też zmniejszyć liczbę godzin lekcyjnych w pozostałych przedmiotach o 20%. Przewidują to przyjęte przez rząd we wtorek 16 kwietnia nowelizacje standardu kształcenia na poziomie średnim ogólnokształcącym. Jego nauka będzie odbywać się w wymiarze 8 godzin jeden dzień w miesiącu przez dwa kolejne lata szkolne,
Źródło

Estonia
Czterdziestu pięciu członków partii tworzących koalicję w Riigikogu zainicjowało nowelizację legislacyjną mającą na celu obniżenie wieku uprawniającego do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 18 do 16 lat oraz minimalnego wieku kandydowania z 21 do 18 lat. Pomysłodawcom projektu zależy na zaangażowaniu większej liczby młodych ludzi w dyskusję i podejmowanie decyzji w sprawach europejskich.
Źródło

Polecam:
"Z perspektywy Waszyngtonu, czy Pekinu, dopiero widać, że Polska w ciągu ostatnich trzydziestu pięciu lat, osiągnęła największy swój sukces gospodarczy w całej swojej tysiącletniej historii. Zwiększyliśmy nasz dochód narodowy na mieszkańca trzy i pół raza - żadna inna gospodarka w Europie i na świecie, w krajach na podobnym poziomie rozwoju, nie osiągnęła takiego sukcesu. Rozwijamy się nawet szybciej niż Koreańczycy, Singapurczycy, Tajwańczycy. (...) Nie możemy się bać być wielkim krajem, nie możemy się bać mieć marzeń, że może się nam rzeczywiście coś udać i tym liderem możemy być. Jestem przekonany, że duża część społeczeństwa chce i wie, że Polskę stać na więcej. " - mówił w zeszłotygodniowym wywiadzie prof. Marcin Piątkowski, ekonomista.

Komentarz tygodnia
Bliżej i dalej

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 6
  • Odpowiedz
Zwiększyliśmy nasz dochód narodowy na mieszkańca trzy i pół raza - żadna inna gospodarka w Europie i na świecie, w krajach na podobnym poziomie rozwoju, nie osiągnęła takiego sukcesu. Rozwijamy się nawet szybciej niż Koreańczycy, Singapurczycy, Tajwańczycy. (...) Nie możemy się bać być wielkim krajem, nie możemy się bać mieć marzeń, że może się nam rzeczywiście coś udać i tym liderem możemy być. Jestem przekonany, że duża część społeczeństwa chce i wie,
  • Odpowiedz
  • 1
@Heroina340: Zgadzam się oczywiście, przy czym sytuacja dotyczy niemal całego kontynentu. Ważne jednak jest pozbycie się pokomunistycznego schematyzmu myślenia słonia (lub innego zwierzaka ;)) uwiązanego do tego czy innego palika, a co zapewne zajmie dekady.
  • Odpowiedz
@Ten_od_Hanki: oczywiście doceniam to co naród Polski zrobił przez ostatnie 30 lat, jednak mam obawy czy to co właśnie mamy to nie jest apogeum naszego rozwoju jako państwo, nawet nie patrząc na rosyjskie zagrożenie i to co dzieje się na arenie międzynarodowej. Polska to kraj który za kilka lat może mieć duże problemy jesli chodzi o sektor energetyczny, wieczny brak zdecydowania w kluczowych sprawach: energetyka(zakładnik związków zawodowych), zbrojenia(Wojsko Polskie którego brygady
  • Odpowiedz