Wpis z mikrobloga

#pytanie #cnc

Pracuje obecnie jako operator /ustawiacz CNC na haasie.

G kody jakoś ogarniam, wcześniej pracowałem na heidenhain i co jakiś czas się samemu programował z pulpitu jakieś proste kostki z wierceniem itp.

Teraz mam gotowy program, ale też trzeba często poprawiać coś w programie.

Chciałem jakoś kiedyś przebranżowić się na programistę, ale obecnie niestety nie ma szans na tym stanowisku.

Dostałem teraz inną ofertę pracy, gdzie operator sam sobie programuje i są nawet szkolenia.

Tylko gość mówi że nie w solid camiez tylko nx cam i mówi że program generuje się nie w g codach i trochę nie rozumiem i pytanie do was Mirki, czy warto myśleć nad zmianą?

I bodajże nie w metalu tylko w gumie.

Jest szansa że to jest to czego potrzebuje do dalszej nauki do programisty i byłaby szansa kiedyś na przebranżowienie?
  • 6
@strike_lucky: robilem kiedys jako programista, ustawiacz, operator. Calkiem spoko praca. Jak generujesz program w CAD CAM to nawet nie musisz specjalnie wiedziec w czym dany program zostal wygenerowany. Czy w g codach, czy innym standardzie, to Zalezy na jaka maszyne chcesz przeslac program.
@strike_lucky jeśli masz opcje nauki cama, zwłaszcza nxa i wiążesz z tym swoją przyszłość to warto. Teraz tkwisz w miejscu. Jak się nauczysz nxa, możesz wtedy łatwo nauczyć się każdego innego i zmieniać firmy jak rękawiczki aż się skończą w okolicy. Dobrze zrobiona ścieżka wygenerowana dobrym postem nie potrzebuje zmian z pulpitu.