Wpis z mikrobloga

#krotkofalarstwo
Ostatnio naoglądałem się jak ludzie kwaczengami słuchają łączności satelitarnych. Dostroiłem antenę pod około 260MHz, odpaliłem skaner i widzę - wysoki poziom sygnału na 269.1. No gitówa, łapię to, ale mam problem ze zrozumieniem. FM/AM - oba tak źle słyszane że nie jestem w stanie rozpoznać nawet języka, ale słyszę że ktoś gada. Sygnał silny, 6~8S.
Odpaliłem SDR, ale tam na tej samej antenie nawet śladu po tym sygnale. Inny SDR również. Zmiana anteny - kwaczeng słyszy, SDR - nie.
I tak siedziałem z 2h próbując zrozumieć co tam się dzieje.
Po jakimś czasie usłyszałem tam damski głos - to mi rozjaśniło wszystko.
Okazało się że 269.1 to 3cia harmoniczna od 89.7 na której nadaje Radio Maryja. Mają jeden na wieży kościoła z anteną skierowaną prosto w mieszkanie. Nic dziwnego że wideFM był niepoprawnie demodulowany.
  • 6
@wykopyrek hm, nie o to mi chodziło ale w sumie sporo mi podpowiedziałeś. Miałem na myśli wide - 200khz (bo chyba tyle jest) pasmo radia FM. Kanały komunikacyjne w radiu mają 12.5 (narrow) lub 25khz (wide), ale nigdzie nie znalazłem informacji kiedy czego użyć. Spotkałem się też z kanałem 6,25khz ale to już w ogóle nie wiem do czego.
@kamilspl: Jak znajdziesz poradnik do nasłuchu stacji kosmicznej, to tam będą dwie częstotliwości, jedna na zbliżaniu i druga na oddalaniu się.
Skąd ten (najczęściej domyślny) wide w baobrzdękach, mogę się jedynie domyślać, że taniej klepać radio-on-a-chip według jednego kopyta, a to pewnie jakiś klon stacji używanej do łączności z lotnikami.
6,25kHz to nie wiem, ale zgaduję, że ma więcej sensu przy stacjach cyfrowych, albo ze scramblerem, gdzie transceivery mają dużą czułość,
czy 660 czy antena od BAO z zestawu to nadal GP bardzo kompromisowy - jeżeli ma coś w okolicy 1dbi to będzie szczyt. A tutaj jednak potrzebujesz czego z lepszym zyskiem.