Wpis z mikrobloga

#sejm które religie należy promować w polskim Sejmie?

#bekazlewactwa #bekazprawakow #takaprawda #ankieta

Które religie PROMOWAĆ w budyku Sejmu?

  • Katolicką, bo podstawa naszej cywiliz. i tradycja 20.5% (25)
  • Żydowską, bo żądzą światem 9.8% (12)
  • Katolicką i Żydowską 3.3% (4)
  • Katolicką, Żydowską, Islamską 0% (0)
  • Katolicką, Żydowską, Islamską, Buddyjską 1.6% (2)
  • Wszystkie ale nie Katolicką bo hatfu na białych 0.8% (1)
  • Wszystkich ale nie Islamu bo zamachy itp 8.2% (10)
  • Żadnej bo jestem ateistą i mam IQ 180 21.3% (26)
  • Żadnej bo na święta chodzę ale hatfu na katoli!111 3.3% (4)
  • Żadnej bo pluję na tradycję 31.1% (38)

Oddanych głosów: 122

  • 8
@decentralizacja: Gdzie odpowiedź "Żadnej bo Konstytucja RP określa państwo jako świeckie i neutralne w sprawach religii"?


@nostalgiwolf: nie dało się chyba dać więcej opcji do wyboru w ankiecie, ale ogólnie to pod opcją - żadną bo pluję na tradycję.
Np. każdy ma te same prawa (np może prowadzić auto, albo sklep mieć swój, niezależnie od religii) ale można oddać tradycję naszych rodziców, pradziadków i ogólnie powstawania Polski. Jak nie to
@decentralizacja: Gdzie w tym "plucie na tradycję"? Świeckość państwa nie zakłada zakazu odprawiania praktyk religijnych czy obchodzenia świąt. Nigdzie nie przeczy tradycji. Państwo jednak powinno się trzymać od religii z daleka z tego prostego powodu, że nie każdy obywatel wyznaje daną religię. Porównanie do orła bezsensowne, bo orzeł nie jest symbolem religijnym tylko państwowym i dotyczy każdego obywatela, niezależnie od poglądów czy wyznania.
@nostalgiwolf: Chrześcijaństwo stworzyło Polskę, od wieków (oczywiście były momenty pozytywne i negatywne, ale taka jest historia).
Dlatego symbolicznie krzyż, choinka itp ma dla mnie sens, nawet jeżeli jestem/byłbym nie wierzący lub innej wiary.

Izrael ani Żydzi nie budowali Polski zbyt wyraźnie a w każdym nie byli tą opcją głównie stanowiące Polskę w dziejach tego narodu i kraju.
Można by dać symbol więc nasz. Ewentualnie nasz, oraz każdej innej religii... ale faktycznie
Chrześcijaństwo stworzyło Polskę


@decentralizacja: Państwo polskie nie zaczęło istnieć w 966, plemiona polskie zostały zjednoczone i utworzyły państwo lata wcześniej. Mieszko przyjął chrzest głównie z powodów pragmatycznych, gdyż wtedy pogańskie państwo sąsiadujące ze Świętym Cesarstwem Rzymskim raczej by długo nie pożyło.

Dlatego symbolicznie krzyż, choinka itp ma dla mnie sens, nawet jeżeli jestem/byłbym nie wierzący lub innej wiary.


Choinka to symbol pogański, który chrześcijaństwo przejęło. Nigdzie w Biblii nie znajdziesz opisów
plemiona polskie

Choinka to symbol pogański,

@nostalgiwolf: no, to w sam raz - masz dla tych plemion polskich przed chrztem Polski :)
Jak chcesz dodać jeszcze Światowida posąg gdzieś to w sumie jak mnie to brzmi ok ;)

Polskę budowali przede wszystkim ludzie, którzy nie robili tego z przyczyn religijnych i mieli różne wyznania czy poglądy.

Polska była prawie jednomyślnie chrześcijańska przez znaczną część, pewne większość, ostatniego 1000 lat.

dzięki kościołowi