Wpis z mikrobloga

Cześć, Mirki!

Chciałbym sobie zbudować ultradźwiękowy odstraszacz psów (sąsiada). W nocy nie idzie spać przez te psy, a jakieś próby kontaktu z gościem odpadają. Piesek szczeka, bo musi się wyszczekać na podwórku – co zrobisz? A to, że chcesz spać, się nie liczy. xD

Mam taki głośniczek: klik.

Pasmo przenoszenia do 40 000 Hz, więc jest okej (chyba xD).

Lub taki: klik.

Szukałem też: klik. Ale to raczej noname.

Jako generator wysokich częstotliwości chciałbym użyć: klik, z wygenerowanym sygnałem.

I teraz pytanie: jaki wzmacniacz do takiego głośnika? Znalazłem coś takiego:
klik

bo wszystkie inne wzmacniacze mają pasmo przenoszenia do 20kHz (potrzebuje do około 40 khz) a ten wzmacniacz ma do aż 100 kHz.
Oczywiście jestem amatorem i możliwe, że to wcale nie będzie działać xD.

Dlatego pytam się Was, Mireczki, czy to ma szansę działać? ;D

dzięki za pomoc!


#elektronika #majsterkowanie
  • 7
  • Odpowiedz
zobacz jeszcze wyzej, bo edytowalem i wkleilem link do generatora funkcyjnego który ogarnie 40kHz i duzo wiecej
  • Odpowiedz
@muskel: reszta powinna być ok. Pamiętaj tylko, że na wejście liniowe tego wzmacniacza powinieneś podać ~1V. Najlepiej zrób tak: uruchom najpierw na jakiejś małej amplitudzie (pokrętło AMP) i dobierz częstotliwość taką którą jeszcze usłyszysz. Potem wyreguluj i dopiero podnieś częstotliwość poza zakres słyszalny. Możesz jeszcze spróbować z trójkątem zamiast sinusoidy na wyjściu IMO dźwięk jest wtedy dużo bardziej irytujący (https://www.youtube.com/watch?v=L5MMcVzhDRI). Tylko nie męcz tego psa za bardzo ;)
  • Odpowiedz