Wpis z mikrobloga

Witam!

Taki mój pierwszy dzienniczek poczynań w #europauniversalis.

Nie potrafiłem znaleźć kraju dla siebie, wszędzie szło mi źle nawet w takich łatwych krajach jak Polska, Hiszpania, Francja czy Austria, lecz się nie poddawałem i szukałem tego kraju dla mnie.

No i znalazłem!

Prezentuje wam Piemont(Savoy) wziąłem wybrałem go przez pryzmat Juventusu i chęci utworzenia Włoch.(pewnie po drodze Piemont-Sardinia)

Zacząłem od najwcześniejszej daty czyli Listopada 1444, na początku było lizanie dupy Francji(-200), Austrii(-177) oraz trochę Wenecji, aby uniknąć szybkiego sprowadzenia do parteru.

Tak więc po początkach gry braniu zadań takich jak zmiana kultury i innych takich easy job, budowy floty dla kontroli handlu w Genui(nadal nie osiągnięte[Aragonia]) oraz powiększeniu handlu, zdecydowałem się zaatakować Mediolan, lecz samemu lecieć na nich to samobójstwo(Toskania, Węgry oraz Mantua w sojuszu) tak więc również poczyniłem starania sojusznicze.

Zgadałem się z Genuą, następnie z Modeną(po drodze wpadła misja z stworzenia Claima z Lombardią) i miałem wtedy jakieś argumenty przeciwko Mediolanowi(na moje szczęście Mediolan wplątał się w wojnę z Wenecją, co ułatwiło mi robotę jeszcze bardziej ;)

Po dość długiej wojnie, lecz jednostronnej, udało mi się zdobyć Lombardię oraz zdobyć wasala w postaci Toskanii( #tylewygrac ), od Węgier połowę ich handlu(nawet jednej bitwy z nimi nie miałem ^^, lecz byli to liderzy sojuszu[dziękuje Austrii oraz Wenecji, że nie pozwolili na przejście wojsk]) .

Wszedłem w sojusz z Burgundią, co gwarantowało mi spokój ze strony wrogów, lecz zarazem zagrażała mi wojna z Francją i dosłownie jak tak pomyślałem, natychmiast gdzieś 1456 roku Burgundia wypowiedziała wojnę Francji, wyskoczyła informacja z Call for Arms(odrzucona, gdyż nie opylało mi się wgl w tą wojnę wchodzić) po tej akcji Mantua wysłała mi obelgę, co ja wykorzystałem jako pretekst do wojny i wzięcie sobie kolejnego wasala do kolekcji, Ferrara straciła połowę swojego handlu, a Burgundia stała się Austrią przy oblężeniu 25% prowincji przez Francję.

Udało mi się ładnie naprawić relacje z Francją, co pozwoliło na zawarcie mariażu z nimi jak i tak samo jak i Austrią.

Sojusz z Genuą oraz Neapolem spróbuje wykorzystac w przyszłości, aby ich grzecznie zaanektować.

Aktualnie działam, aby Ferrara stała się moim wasalem w pokojowy sposób, tak samo powolutku robię to z Mediolanem.

Jeden elektor głosuje na mnie na cesarza, ale nie chce nim być, gdyż nie potrafię zbytnio jeszcze tak tym kierować(Tier zagłosował, Brandenburgia też jest skłonna głosować, a trzeciego znaleźć to nie problem).

1476 rok aktualnie, działam na rzecz wasalizacji Mediolanu, Ferrary oraz Modeny.

tc;tl

Gram Savoy

Wojna z Mediolanem zwycięzka

Toskania wasalem

Mantua wasalem

Sojusz z Burgundią dla stabilności trwającej chwilę

Ucieczka z tego sojuszu Burgundia wsiąknięta przez Austrię

Mariaż z Francją oraz Austrią, silny sojusz z Genuą, słabszy z Napoli, oraz daleki z Brandeburgią

Działam by zwasalizować Mediolan Ferrarę oraz Modene

Kontroluje sąsiadów i ich wojska.

Jest 1476 rok cel-------->Królestwo Włoch po drodzę Piemont-Sardynia

Relacje na mapie


Gram na historycznej sile krajów, na poziomie Normal.

#eu4

#europauniversalis4

#strategie
  • 20
  • Odpowiedz
@pietrek16: po screenie widać, że nie :)

@severian: @Vinniczek:

Mam dylemat, zaprasza mnie do sojuszu tak Francja jak i Austria, lecz oni prowadzą non stop wojny z każdym dookoła, a nie chce się w coś takiego wplątać.

Z drugiej strony boje się sytuacji, że nagle któryś z nich wypowie mi wojnę i wtedy będę w dupie, bo nie mam nikogo poza Brandenburgią kto by był wstanie otworzyć drugi front(Austria).
  • Odpowiedz
@severian: Ja właśnie Wojsko Polskie widzę co chwilę obok swojej granicy, właśnie przez to, że są związani z Austrią.

Może jednak przeczekam, aż wsiąknę północ Włoch, oprócz Wenecji
  • Odpowiedz
@pietrek16: czysto historycznie, Piemont zawsze był taki ku Francji.

W czasie wyprawy Napoleona do Włoch, przecież Piemont dostał najwięcej, pierwszą stolicą Zjednoczonych Włoch został przecież Turyn, a nie Rzym.
  • Odpowiedz