Wpis z mikrobloga

Hej Mürcowie.

Przerabiał ktoś temat automatyzacji rolet zewnętrznych do okien?

Będę wymieniać okno i oczywiście chcę jest usmartowić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Producent okien daje taki wybór:
- napęd od Somfy (S&SO RS100 io Hybrid)
- albo zwykły silnik z przewodami do sterowania przyciskiem

Somfy fajnie wygląda w ulotce dystrybutora, ale to jest oparte chyba na jakimś ich zamkniętym standardzie (io 866 MHz), do którego potrzeba dedykowanej centralki.

Do tej pory próbuję budować smart-home na Home Assistant, aktualnie mam urządzenia z Zigbee i Z-Wave, i oczywiście niezbyt mi się uśmiecha brnięcie w kolejną sieć, która przyda się dla tylko jednego urządzenia ¯\(ツ)/¯

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie, i podzielicie się wrażeniami?

#smarthome #homeassistant #somfy #zigbee #zwave #okna
  • 7
@PaaD mam zwykłe bez wbudowanego sterownika plus najtańszy moduł od chińczyka na zigbee po ok 80 zł sztuka. Z HA integruje się świetnie, nie traci ustawień po zaniku zasilania, ogolnie bajka. Problem jest czasem, gdy chcę jednym poleceniem otworzyć kilka rolet na raz, wtedy jeden z modułów potrafi nie załapać, ale zdarza się to maksymalnie raz na miesiąc.
via Wykop
  • 0
@czechu: no właśnie logika też mi podpowiada że tak na dzień dobry uniezależnię się od jakiejkolwiek zamkniętej technologii, w dodatku kabelki na tym ostatnim odcinku to pewniejsza sprawa, i wolę tego nie pozostawiać tylko bezprzewodowym technologiom - zgodnie z filozofią #trustmeimanengineer ( ͡º ͜ʖ͡º)
@PaaD używam shelly do sterowania innymi rzeczami i pod względem stabilności i resoponsywnosci jest wg mnie nie do pobicia. Naprawdę kawał dobrego sprzętu. Nie zmienia to jednak faktu, ze używa wifi, więc przy dużej ilości urządzeń rotuer bez funkcji mimo będzie mocno zamulał - dlatego dorardzam przejście na zigbee