Wpis z mikrobloga

#muzyka #folk #thebeatles #paulmccartney #60s #lifelikejukebox
11 czerwca 1968 r. w Abbey Road Studios Paul McCartney nagrał piosenkę "Blackbird", która trafiła na wydany w tym samym roku "Biały Album" zespołu The Beatles. Aranżacja gitary akustycznej w tej kompozycji została zainspirowana Bourree z Suity Lutniowej E-moll Johanna Sebastiana Bacha. "Blackbird" była zawsze obecna z autorem w zasadzie na każdym jego koncercie, czy to solowym, czy to z Wings, czy z kolejnymi składami zespołów a tytuł piosenki posłużył sir Paulowi w wydaniu zbioru wierszy pod nazwą "Blackbird Singing".
Autor o piosence: Miałem na myśli czarną kobietę, a nie ptaka. To był okres ruchów społecznych w walce o równe prawa, które dla każdego z nas były niezwykle ważne, dlatego tę piosenkę napisałem wprost dla czarnych kobiet, mających tyle problemów w Stanach. Trwajcie w tym co robicie, wytrwajcie, wierzcie i miejcie nadzieję. Jak to często bywa w przypadku moich kompozycji, zrobiłem to w sposób zawoalowany zamiast napisać wprost np. "czarna kobieta mieszkająca w Little Rock" ale w sposób mimo wszystko przejrzysty, czarna kobieta stała się ptakiem, symbolem, który można odnieść do wszystkiego.
Więcej informacji: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/2015/01/blackbird.html
The Beatles - "Blackbird"
Lifelike - #muzyka #folk #thebeatles #paulmccartney #60s #lifelikejukebox
11 czerwca ...