Wpis z mikrobloga

Co może się stać jeśli maks. natężenie pojedynczego panelu w warunkach STC jest większe niż to co może przyjąć falownik? Dla przykładu weźmy popularne ostatnio duże panele ok. 550w przy których wartość natężenia prądu maks. wynosi ok 13.5-14A a falownik może przyjąć 12A. Coś może się stać? Dla uproszczenia pomińmy korekcję ze względu na temp. I jak analogicznie ma się sytuacja co do napięcia np. Falownik maks 1100v, panele w szeregu maks 1300V ? #pv #fotowoltaika #oze
  • 7
  • Odpowiedz
@SkrajnieLatwopalny: jeden z handlarzy sofara mi opowiadał że wymieniał kilku klientom falownik na nowszą generację obsługującą większy prąd bo niby się spaliły przez zbyt duży prąd z paneli.

Z drugiej strony producent SMA opisuje że podany maksymalny prąd falownika nie dotyczy jego bezpieczeństwa a możliwości przetworzenia energii z paneli, czyli po prostu utnie prąd powyżej pewnej wartości i tyle, nic się nie spali.
https://www.sma-sunny.com/en/inverters-for-high-current-modules-i-dc-max-misconception/

Natomiast przekroczenie napięcia może uszkodzić falownik
  • Odpowiedz
@SkrajnieLatwopalny: Falownik jest wystawiony na napięcie a od niego zalezy ile pociagnie sobie z nich prądu. Także moim zdaniem przekroczenie maksymalnego prądu paneli nie ma żadnego znaczenia, to tylko parametr mówiący ile maksymlnie energii moga wyprodukować. Falownik różni się od takiej żarówki tym że sam sobie reguluje ile tego prądu bedzie pobierał ustalajac punkt pracy, więc może są falowniki które nie kontrolują tego i biorą ile fabryka dała i sie
  • Odpowiedz
@slavkowsky: no wlaśnie też takie słuchy do mnie dotarły. Czyli generalnie lepiej albo kupić mniejsze(słabsze) panele albo falownik mocniejszy, po co marnować potencjał paneli albo ryzykować uszkodzeniem falownika.. przypuszczam że przekroczenie o 0,1-0,5 nie spowoduje żadnych negatywnych zdarzeń, jednak łączenie falowników maks. 11A z panelami 14A wydaje mi się na logikę złym pomysłem, i ze względów ekonomicznych jak i bezpieczeństwa.. chyba że jest ktoś w stanie na 100% zapewnić że
  • Odpowiedz
@SkrajnieLatwopalny: falownik falownikowi nie równy, to że SMA deklaruje że można go przeciążać to nie znaczy że inny też to wytrzyma. Najlepiej zapytać bezpośrednio producenta o konkretny model. A jeśli masz dopiero do zakupienia materiały to lepiej dopasować je prądowo.
  • Odpowiedz
@SkrajnieLatwopalny: Sam się nad tym zastanawiałem. Mam Easun'a SMXII 3.6kW do którego będę kupował panele. Producent w instrukcji podaje, że maksymalna moc paneli to 4000W i DC500V (czyli prąd przy tym napięciu rzędu 8A) jednocześnie w liście bezpieczników pisząc, że prąd maksymalny to 13A i by stosować zabezpieczenie 2P-25A (sekcja zaznaczona na błękitno). Zapewne wszystko zależy od warunków. W praktyce widziałem na jednym z filmów Mikrogeneracja (taki chyba z Karo),
bialy100k - @SkrajnieLatwopalny: Sam się nad tym zastanawiałem. Mam Easun'a SMXII 3.6...

źródło: 00 WIRING

Pobierz
  • Odpowiedz