Wpis z mikrobloga

#syntezatory

Cześć Mirki i Mirabelki,

Od dłuższego czasu interesuję się tworzeniem muzyki, grając na pianinie od wielu lat, od gówniaka byłem zmuszany żeby chodzić do szkoły muzycznej na pianino, więc mam jakieś podstawy. Od dawien dawna chciałem rozwinąć swoje umiejętności i zacząć tworzyć muzykę elektroniczną i teraz stwierdziłem żeby w końcu spróbować. Lubię muzykę w stylu artystów jak Lorn, Trentemøller, Recondite, Worakls, czy też Gesaffelstein i jego utwór "viol".

Szukam teraz sprzętu, który pozwoli mi na realizację moich muzycznych wizji. Mam pianino cyfrowe, które mogę użyć jako midi controller, i myślałem żeby kupić syntezator bez klawiatury, i podłączyć do niego moje pianino, żeby coś zaoszczędzić. Jednak martwi mnie brak kontrolerów "pitch" oraz "mod" typowych dla kontrolerów midi w moim pianinie, więc może warto byłoby jednak zrezygnować z użycia pianina, bądź połączyć je z innym kontrolerem midi który będzie posiadać takie funkcje(?), czy może na początek ujdzie bez tego, i ewentualnie dokupić midi kontroler później...

Zastanawiam się, od czego zacząć i co kupić, żeby móc zacząć się bawić muzyką i coś uczyć. Chciałbym mieć możliwość zapętlania kilku warstw dźwiękowych w celu uzyskania bardziej złożonej muzyki i eksperymentować z elektronicznymi brzmieniami.

Znalazłem filmik z użyciem syntezatora Shuttle System po którym widać że mógłby on zapewnić to co chciałbym osiągnąć, jednak jest on dość drogi (z 10k), i myślałem że średnio mądre byłoby zaczęcie z tak drogim sprzętem, w momencie jak nic nie wiem o syntezatorach. Myślałem żeby wydać około 3k na początek, i w przyszłości może bardziej inwestować w tą pasję, jak się wkręcę i uznam że czegoś mi brakuje, ale byłbym w stanie wydać też więcej niż te 3k jeśli zajdzie taka potrzeba. Niestety nie mam żadnych znajomych ani nie znam nikogo kto mógłby mnie wprowadzić w ten temat. Czy ktoś może polecić mi jakiś sprzęt lub doradzić, co warto kupić, jak zacząć? Będę wdzięczny za każdą pomoc i poradę!

Dzięki!
  • 8
@pmqzwxmo:
Mam takie głupie pytanie. Bo gdzie mi do Twojej znajomości muzyki.
Chciałem się pobawić jakimś prostym, darmowym programem. Coby sobie protestować jakieś kola harmoniczne itp itd. Jedyne co na razie znalazłem to polega na wklikiwaniu konkretnych nutek - i to indywidualnie a nie akordami. Możesz coś polecić?
@sierpien22: W żadnym wypadku nie jestem ekspertem w tym temacie i tworzeniu muzyki, to dla mnie jedynie hobby i nigdy nie używałem komputera do tworzenia czegoś, głównie to po prostu improwizuję na klawiszach, bo to lubię . Słyszałem o darmowym programie LMMS który być może zapewni Ci to czego szukasz, możesz sobie sprawdzić. Sam chciałbym kupić coś fizycznego, żeby nie gapić się na ekran w miarę możliwości, bo już pracuje codziennie
LMMS


@pmqzwxmo: Dzięki, popatrzę. Fizycznie to próbowałem na gitarze, ale kuwa paluchy mam takie, że nie sięgam wszystkiego - nie mówiąc o podejściu do fortepianów. Wiadomo, że jak Ty masz fizyczne doświadczenia, to po co ślepić :)
@MrAndy

Jeśli chodzi o sam kontroler mod i pitch to są rzadko spotykane rzeczy ale można kupić np https://atemp.ru/en/products/atemp_mc1.html albo polować na używaną Yamahę MCS2.

Oo, dzięki, właśnie coś takiego miałem na myśli, ale nie wiedziałem czy istnieje dokładnie coś tym stylu.

A koniecznie musisz mieć sprzętowy syntezator? Nie wystarczy na początek coś VST?

Właściwie to nie koniecznie, ale tak jak pisałem w poprzednim komentarzu, to pracuje przy ekranie codziennie, i chciałem
@pmqzwxmo: No i jeszcze jedno - jeśli masz pianino cyfrowe to podejrzewam, że masz tam przynajmniej półważone klawisze a do 3000zł chyba nic sensownego z taką klawiaturą nie kupisz. Chyba, że to nie jest istotne to wtedy może np Arturia Keylab 61 - masz do niej gratis Analog Lab 5, który jest naprawdę niezły.
@MrAndy: Mam Kawai CN39. Masz na mysli, że ta klawiatura nawet jak coś do niej dokupię nie zapewni mi tego co porządny kontroler MIDI? Mogę ewentualnie kupić osobny kontroler, jeśli bez tego będzie ciężko. Klawiatura którą wysłałeś wygląda bardzo sensownie, i jest dość tania, więc mógłbym ją spokojnie zakupić.
Jeśli do 3k nie znajdę nic sensownego, to mogę przekroczyć tą kwotę, tak tylko rzuciłem, bo pomyślałem że 10k z góry na