Wpis z mikrobloga

@kuhar: Załamywałem ręce ilekroć próbowałem ogarniać obiektowość C++. To jest tak okropnie nieintuicyjne i niewygodne, że głowa mała(nie mówiąc już o wskaźnikach powodujących nieraz burdel w kodzie). Poza tym undefined behavior trochę przeraża(C ma taryfę ulgową ze względu na zastosowanie). No i zarządzanie projektem w tym języku nie należy do najprzyjemniejszych. Do tego dochodzi czas tworzenia aplikacji, który jest dużo większy niż w takim C# czy Javie. To zestawienie jest bardzo
@xaxes:

To jest tak okropnie nieintuicyjne i niewygodne


co?

wskaźnikach powodujących nieraz burdel w kodzie


surowych wskaznikow nie uzywa sie na lewo i prawo, tylko kiedy jest to niezbednie potrzebne. po to sa referencje i smart pointery obecnie

Poza tym undefined behavior trochę przeraża


taki kosz wiekszego pola do popisu dla kompilatora (jezeli chodzi o optymalizacje)

Do tego dochodzi czas tworzenia aplikacji, który jest dużo większy niż w takim C# czy
Wiem tylko tyle, że dodali keyworda auto i...tyle.


@xaxes: Hahahaha! :D

Nie, ficzerów jest o wiele więcej. Zarówno wbudowanych w język, jak i rozszerzających bibliotekę standardową. Sprawdź C++11 na wiki. A później ogarnij, bo warto. ^^

@torm: c# i java maja prostrza skladnie, latwiej sie je parsuje, jest przez to duzo fajnych narzedzi do badania jakosci kodu, przez co mozna duzo szybciej (od rozpoaczecia nauki) probowac tworzyc programy uzytkowe

w cpp nie da sie zbytnio wyklikac jakichs programow okienkowych bez przesiedzenia paru miesiecy nad programami konsolowymi, lapiac podstawy jezyka
@kuhar: w CPP da się tak samo wyklikiwać GUI jak i w C# czy w Javie. Istotne jest to, że akurat to czy się klika czy nie, nie zależy tak bardzo od języka jak od możliwości IDE. Znam przypadki ludzi, którzy ogarnęli podstawy C++ w 2-3 tygodnie i potrafią tworzyć użytkowe (choć niezbyt złożone) programy z użyciem Qt czy WinApi

Rozumiem, że wg. Ciebie 'początkujący programista' jest równoznaczne z 'słaby programista'?
@xaxes: różnie z tym bywa. C jest niezwykle uświadamiające w kwestii interakcji oprogramowania z komputerem - zarządzanie pamięcią, adresy pamięci itd. Są ludzie, którzy wskoczyli od razu w Javę, C# czy ostatnio chmary rzucające się na tutoriale Pythona a później są kwiatki, że programista z 4 letnim doświadczeniem na rozmowie o pracę zapytany przeze mnie o napisanie pseudo-kodu, który odwróci string napisał string.reverse() ale poproszony o zrobienie tego przy użyciu pętli
@torm: Przez co C jest idealne na rozpoczęciu. Ale gdy już potrafi się kodzić na pewnym poziomie nie ma sensu dalej się tego języka trzymać(oczywiście pomijam oprogramowanie, które musi zostać napisane w języku niskopoziomowym). Problemem jest od razu wskoczenie na języki uruchamiane w jakiejś maszynie wirtualnej, przez co początkujący nie jest w stanie pojąć jak działa jego program od tej niskopoziomowej strony. Odbija się to później na szybkości kodu(bo komu chciałoby
@torm:

Znam przypadki ludzi, którzy ogarnęli podstawy C++ w 2-3 tygodnie


to my chyba mamy inne definicje podstaw jezyka

Rozumiem, że wg. Ciebie 'początkujący programista' jest równoznaczne z 'słaby programista'? Hm


wg mnie bardziej poczatkujacy --> slabszy

a slabszy, a nie poczatkujacy, to taki klepacz kodu typu "dziala to dziala, na #!$%@? drazyc"