Wpis z mikrobloga

Przemyślenia z dupy… Nie jestem za bardzo ekspertem w polityce fiskalnej państwa ani nie znam prawa spółek skarbu państwa ale tak się zastanawiam już od dłuższego czasu nad tymi marżami spółek energetycznych. Do tej pory nigdzie nie znalazłem informacji albo czegoś nie zrozumiałem i może piszę coś bardzo oczywistego, ale od kiedy okazał się, że marża Orlenu jest taka, a nie inna i pojawiają się bardzo duże zyski, to pierwsze co pomyślałem, to to, że ta kasa pójdzie do rządu i szukałem informacji i pytałem osób czy to możliwe i jak wyglada wypłata zysku udziałowcom, skoro w przypadku spółek skarbu, to państwo, a wiec rząd jest wiekszościowym udziałowcem, a co za tym idzie kasa jaka będzie z zysku zostanie wpłacona do kasy państwowej, tylko cały czas nie wiem w jakich proporcjach i na jakiej zasadzie. Teraz mi się jeszcze przypomniało, że ta myśl pojawiła się gdy banki zaczęły ogłaszać zyski, a i PZU ma również tegoroczne bardzo wysokie zyski. Co za tym wszystkim idzie, nie wiem jak tym #!$%@? to się udaje, ale znaleźli kolejny sposób, żeby doić kasę i okradać zwykłego obywatela, byleby na social było. Ale żeby tego było im jeszcze mało, to Sasin wychodzi i głosi herezje o daninie z zysków nadzwyczajnych. Nie wiem jak długo jeszcze damy się okradać, ale to przechodzi ludzkie pojęcie. I teraz my dziwimy się kacapom, Białorusinom czy Węgrom, dlaczego dopuszczają do czegoś takiego w swoim kraju, a popatrzmy na to co się wyprawia u Nas. Kraj piękny tylko ludzie #!$%@? ( ͡° ʖ̯ ͡°) a i tak P.S. - w przyszłym tygodniu ON po 8zł, a przypomnę tylko, że tarcza lada moment się kończy, więc 10zł welcome. #polityka #500plus #inflacja #ukraina #przemyslenia
  • 2
  • Odpowiedz
@kamilski: Mogą wypłacić dywidendę, ale Skarb Państwa nie jest większościowym udziałowcem tak zwanych spółek skarbu państwa, więc nie dostanie całej kasy, za to udziały Skarbu Państwa są uprzywilejowane, więc mogą wybierać prezesa i decydować co się w spółkach dzieje itd...

Musisz poszukać ile udziałów w poszczególnych spółkach należy do państwa, a ile jest w rękach prywatnego sektora.
  • Odpowiedz
  • 0
@kamilski można też jak to ma w zwyczaju robic aktualna władza kazać wykupić jakieś upadajece spółki skarbu państwa żeby je dotować wtedy budżet tak zyskuje na mniejszym obciążeniu czyli czerpie z tego zyski. Taka relacja przechodnia.

Przykładem może być tutaj ruch, albo kopalnie. Jednak te drugie narobiły takie burdelu że trzeba było je jednak wyciągnąć.
  • Odpowiedz