Wpis z mikrobloga

Mała recka chińczyka HONGMI (red rice) od XIAOMI

Ostatni mój telefon to Htc Desire (3,7"). Będę oceniał nie użytkując wcześniej nowszego od niego.

Obudowa 10/10

Spasowana, nie skrzypi. Nie jest tandetna i świecąca. Mogłaby być bardziej chropowata dla [wygody] (patrz niżej). Guziki fizyczne dobrze umiejscowione i wyczuwalne, choć czasem można niechcący uruchomić ekran trzymając telefon.

Ekran 10/10

Dla mnie rewelacja. Dobry kontrast, jasność, kolory. Rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca do stwierdzenia że wszystko wygląda ślicznie. Wadą może być mały wachlarz regulacji jasności. To jednak można załatwić programem typu "screen fiulter" (trzeba w ust aplikacji pozwolić na pop-up).

Dotyk 10/10

Bez żadnych problemów. Dotyk czuły i dokładny. Wykrywa 10 palców. Nie ma problemów w grach.

Wygoda 7/10

Punkt odjęty za za duży ekran (4,7"), ale może to kwestia przyzwyczajenia do 3,7". Słabo się trzyma, nie można obsłużyć jedną ręką (palce za krótkie). Drugi punkt odjęty za zbyt gładką tylną ściankę, telefon może wypadać z dłoni. Trzeci minus

za brak fizycznych guzików pod ekranem i umiejscowienie dotykowych. W desire to było i było dobre. Obecne przyciski są umieszczone tak, że nie da się trzymać tel nie naciskając ich. Być może to kwestia przyzwyczajenia. Jest na szczęście opcja aby je wyłączyć przez rozwijane menu górnej belki.

Aparat 8/10

Bardzo szybko robi fotki. Jednak tryb automatycznego focusa nie zawsze daje radę. Ziarno często jest zbyt duże. Gdy jednak pobawimy się ustawieniami jest lepiej. Jestem jednak pozytywnie zaskoczony. Filmy w 1080p nagrywa płynnie.

System 10/10

Szybki, intuicyjny, z polskim wsparciem na miuipolska.pl, polską lokalizacją, darmowymi dodatkami. Jest chociażby chmura na dane :) ale nie mam akurat potrzeby z niej korzystać. Wbudowany antywirus, choć nie potrafię określić jego skuteczności. Wszystko co niezbędne jak: kalkulator, kalendarz, poczta, przeglądarka, firewall, aparat, filmy, sms-y, telefon, muzyka, przeglądarka plików jest dostępne i działa prawidłowo. Dla bardziej zaawansowanych polecam grzebanie, root, korzystanie z greenify. Robię to z przyzwyczajenia do optymalizacji. Nigdy jednak nie zauważyłem i bez tego aby telefon miał czkawkę. Jest wystarczająco wydajny. W atutu (program badający wydajność) ok 16000 punktów (zaraz po Samsung GS3). Czasem mogą zdarzać się problemy, ale są tak błahe, że nie ma to większego znaczenia. Obecna wersja MIUI (v5 - 4.0 stable) przywraca po restarcie dźwięk wyłączania i włączania ekranu oraz wibrację klawiszy pod ekranem. Telefonu nie trzeba jednak restartować wcale, a wyłączenie powyższych to ok 10 sekund.

Łączność 10/10

Kupiłem wersję WCDMA z obsługą 3g w polsce. Telefon ma miejsce na 2 karty sim. W jednym slocie (do 3g) umiejściłęm Aero2. Śmiga bez kłopotu (po konfiguracji zgodnie z zaleceniami Solarza :) W drugim slocie jest Play. W odróżnieniu od Deski (Htc desire) nie ma problemu z krajowym roamingiem/zasięgiem i nie rwie połączeń. Oczywiście do 3g służy tylko jeden slot, drugi odbiera w 2g (co oczywiście do rozmów jest zupełnie wystarczające). Konfiguracja jest prosta lub zbędna.

Podsumowując:

Przy cenie jaką można uzyskać kupując go czy w chinach, czy sprowadzając (z opłaceniem Vat) jest to bardzo łakomy kąsek. Niektórych może odstraszyć brak polskiej gwarancji, tylko roczna gwarancja producenta (a nie 2 lata) ale z wysyłką do chin. Problemem może okazać się brak części zamiennych nawet przy naprawach pogwarancyjnych. Ja jednak zaryzykowałem. Telefon jest dobrze wyposażony, wydajny, dobrej jakości. Mam nadzieję że będzie mi służył bezawaryjnie. W razie dużej awarii po prostu kupię następny. Cena jest w tym wypadku bowiem tak śmiesznie niska za taką jakość że naprawa byłaby nieopłacalna. Z Vatem na polskiej granicy kosztuje on ok 700 zł (z górką na przewalutowanie na $ przy opłacie). Za S3 zapłacicie co najmniej 600 zł więcej. Musicie zdecydować sami. Ja uznałem że plusów jest więcej.

Ocena sumaryczna 9,5/10

Zawsze może być lepiej, ale cena tego aparatu przy tym co sobą prezentuje to istne mistrzostwo.

Poniżej kilka zdjęć z aparatu na standardowej aplikacji.

#hongmi #wcdma #aero2 #xiaomi #redrice #chiny #kitajce #aliexpress
goromadska - Mała recka chińczyka HONGMI (red rice) od XIAOMI

Ostatni mój telefon to...

źródło: comment_h9oeNMyvaMU9oipgCtlE05ryC08wqqfx.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@goromadska: @rad0330 Po wszelkich możliwych remontach jestem już u siebie, ale co ten niewielki awaryjny otwór w zlewie napsuł mi nerwów - to moje:) Byłem przekonany że cieknie z każdego innego miejsca, a ciekło właśnie stamtąd. Nie dziwi mnie więc, że COŚ postanowiło w tym miejscu wykiełkować:)
  • Odpowiedz