Wpis z mikrobloga

bump z wczoraj: wykop. pl /wpis/66967679/posiada-ktos-ipada-air-5-gen-i-ogarnial-czy-dziala/

TLDR: czy ktoś ma pod ręką ipada air 5gen 64gb ( tego z kwietnia ), na systemie preview ipadOS 16

i mógłbym sprawdzić, czy działa na nim zewnętrzny ekran, ale nie jako clone. Obiecuję jakoś oddać w istocie, bo dziś wieczorem kończy mi się okno czasowe zakupu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ipad #apple #ipados16 #ipadair5
  • 9
  • Odpowiedz
@alWdIjJpz18nHw: dziękówa.
Pytałem, bo na stronie apple piszę, że external monitor m1 ale TYLKO urządzenia z PRO ( czy tam +128 gb pamięci, sami różnie piszą, w różnych miejscach), bo potencjanie air 5gen nie obsługuje virtual swapu z powodu 64 gb pamięci - co jest kłamstwem, jak mniemam, skoro stage manager jest już wszystkie z m1, a sam ekran nie jest jakimś koszmarnie obliczeniowo zadaniem.
W internetach jedni piszą, że
  • Odpowiedz
@nietrudny: Wiesz co? Zaczynam już powątpiewać w to, bo w sumie Air nie ma Thunderbolt w sobie. Sądzę, że wiele artykułów było pisanych trochę na wyrost.

Za 9to5mac:

The main feature of iPadOS 16 is exclusive to the M1 iPad Air and M1 iPad Pro. //piszą o
  • Odpowiedz
@nietrudny: Tutaj piszą z kolei, że:

Even if you have an M1 iPad, it doesn’t mean you’ll have all the features available on iPadOS 16, as Apple saved one feature to the bigger iPad with new display modes:

- Reference Mode: Enables the 12.9-inch iPad Pro with Liquid Retina XDR display to deliver reference color for popular color standards and video formats;

- Reference Mode with Sidecar: Use iPad Pro
  • Odpowiedz
@alWdIjJpz18nHw: dzięki za research obszerny.
A to nie jest tak, że ten thunderbolt da się aktywować tymi doczepainymi hubami, juz w tym airze akurat?
O no proszę, nie pokapowałem, ze juz w becie kolejnej usunęli.
Czyli jednak wielka zagadka przed październikiem i chyba nie będę ryzykował.
No ale muszą na czymś zarabiać :))

edit: a jednak niby dodali w tej najnowszej becie b16.4 hehe, bo wczytalem się w tego reddita
  • Odpowiedz
ale wcześniej usunęli w tej b16.3, coś tam mocno się dzieje przy tak dużej niekonsekwencji, chyba nie możemy być pewni końca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@alWdIjJpz18nHw: A tak swoją drogą offtopowo uważasz, że te ipady z M1, mają szanse na jakieś pełne porty z maca typu lightroom czy adobe premiere i apple się będzie bawiło w kanibalizm, albo inaczej jak myślisz, jak duże możliwości nacisku na nich mają developerzy softu? Bo w tym wypadku, takie porty to formalności i jestem pewny, ze to będzie te wielkie nowe WOW na WWDC we wrześniu i szkoda, ze
  • Odpowiedz
@nietrudny: Sądzę, że nawet Air (o ile ma M1) obsłuży normalnie zewnętrzny wyświetlacz w finalnej wersji, ale będą duże ograniczenia związane z przepustowością połączenia i nie będziesz miał np. 4k 120Hz.

Nie korzystam z wymienionych przez Ciebie programów, ale wątpię, że można się spodziewać kiedykolwiek pełnowymiarowych portów tych aplikacji. Trend, jaki przedstawia nam Apple to wyraźne rozróżnienie ipados i macos - widać to chociażby po kursorze myszy, który na tablecie symuluje wodzenie palcem po ekranie.
IMO deweloperom zewnętrznych aplikacji łatwiej jest rozwijać dwie linie produktu, wynika to ze zbyt dużych wariacji sprzętowych między platformami i tego, co te sprzęty oferują.

Jak dla mnie jedyne WOW przy ipados16, to normalne wyświetlanie na zewnętrznym ekranie i dedykowana apka
  • Odpowiedz