Wpis z mikrobloga

Pierre Daninos - Notatnik majora W. Marmaduke'a Thompsona

Przeczytałem, jak sądzę, dość ciekawą książkę. Jest o tym, co sądzą o Anglikach Francuzi i na odwrót. W książce nie ma akcji ani fabuły, są tylko spostrzeżenia pisarza (Francuza) pisane z pozycji emerytowanego majora Anglika, który ożenił się z Francuzką i obecnie mieszka we Francji. Spostrzeżenia te dotyczą na przykład tego, jak Anglicy i Francuzi wychowują dzieci, jak angielskie kobiety cierpią w pościeli, ale znoszą tego cierpienia dla ojczyzny, jest tam nawet trafna prognoza, jakie kolorowe suknie będą nosiły Angielki (Elżbieta Druga)) w starszym wieku. Myślę, że wiele z tych zauważonych różnic jest słusznych, jeśli chodzi o charaktery narodowe tych dwóch narodów, potwierdzają je także inne źródła. Zaletą tej książki jest to, że są one podane precyzyjnie i w sposób konkretny, książka nie jest długa, ma około stu pięćdziesięciu stron, ale nie jest to też zbiór aforyzmów, gdzie w zwięzłości czasem gubi się przejrzystość dla czytelnika. Tekst jest spójny i czytaje się ta lektura łatwo. Ogólnie polecam.

#klubksiazkowywykopu
mobutu2 - Pierre Daninos - Notatnik majora W. Marmaduke'a Thompsona

Przeczytałem, ...

źródło: comment_165648269877ZubEyMGGd1rOiIdQ19UQ.jpg

Pobierz