Wpis z mikrobloga

czesc,
Nie umiem znaleźć informacji i zapytam was.
Wg projektu kubatury mam prawie 430m3. Projekt reku z firmy obliczony na 390m3. To ma być maksymalna wydajność czy srednia?
Zgadzam się z nimi i zaproponowali rekuperatory 550-650m3. Wg specyfikacji są to obliczenia na pełnej mocy. Ja bym chciał na jakieś40-60%. to szukać coś 700-800 czy już sroga przesada?
Licząc opory wentylacji mechanicznej sumuje nawiew i wywiew? czy liczymy sam nawiewiew? Bo sumując metry rur, zakręty itp to wyjdzie w okolicy 200Pa razem z wywiewem będzie 400
Mam dom piętrowy i czy mogę zastosować skrzynkę rozdzielczą np przelotowo? chodzi mi że z strychu zejdę do skrzynki 200 na piętro i z tej samej skrzynki np 160/180 zejdzie prosto w dół do posadzki na następną skrzynke rozdzielczą na parter. Np otwory przesune względem siebie albo założe przepustnice? Czy nie ma szans muszą lecieć 2 rury do każdej skrzynki?
Wg projektu mam skrzynkę rozprężna 160mm ale do niej idą 3x75. Licząc przekroje z rur mam 84cm2 z anemostatu 200cm2. Jak założe 125mm mam 113cm2 to chyba nic się nie stanie? Bo i tak rury blokują większą wydajność? Czy z tego będzie po prostu mocniej wiało?
#rekuperacja #wentylacja
  • 1
  • Odpowiedz
@libros: Trzeba brać więcej niż wynika z nazwy urządzenia. Autorzy naginają statystyki żeby wypaść taniej. Należy zakładać że rekuperator będzie chodził do 70% mocy, wyżej hałasuje jak szalony.
A jeśli chce się latem w nocy słodzić dom wentylacja a nie otwartymi oknami to trzeba brać 50% więcej niż wynika z nazwy.
W nocy jest zawsze 10 stopni mniej niż w dzien. Wtedy można niby wychłodzić dom z 28 stopni na 18.
  • Odpowiedz