Wpis z mikrobloga

#morskibaweu
Dziś mam dla was smutny komunikat i pomimo, że mi wstyd to muszę to napisać. Moja Euphyllia Glabrescens umarła. Wróciłem z pracy i zobaczyłem ile kawałeczków już odpadło. Rozpadła się jak moje serce na ten widok.

Nie umiem powiedzieć co ją zabiło (bezpośrednio bo to ja jako akwarysta jestem winny temu).
Przyczynę też trudno wskazać bo w sumie w necie gówno na ten temat jest a co akwarysta to inna teoria.

Zdjęć nie pokaże bo pęknie mi serce i jest mi wstyd z tego tytułu. Może kiedyś jak wyciągnę wnioski.

Smutna strona w #akwarystyka i filozofia, że zakładamy sobie akwaria, zabieramy z natury zwierzęta i myślimy że jesteśmy fajni.
  • 25
@Imnotokej: głowa do góry!


Mi zdechły na początku 2 błazny, mocno to nadwyrężyło morale. Swoją drogą te szczepki masz poprzyklejane? Jeśli nie to błazny i inne gadziny za jakiś czas zaczną je strącać
@Imnotokej: Euphyllie są cholernie kapryśne na światło. Za mało-źle, za dużo-jeszcze gorzej, a najlepiej gdyby były to świetlówki. Do tego znaleźć miejsce z odpowiednią cyrkulacją i może się utrzyma (chociaż nie zawsze). Gdyby umiała się przemieszczać jak ukwiał, to byłoby wspaniale XD
@adrian360060: Wiesz co, że to może mieć sens. Ja mam podobny trop. Otóż Jakiś czas temu dorzuciłem Lampkę Aquaela do morskich i mam wrażenie, że od tego czasu zaczęła gorzej pompować i zaczęła się równia pochyła z finałem dziś. Miałem prędzej 0,5W/l niby #!$%@? lampy więc pomyślałem, co mi szkodzi dorzucić 10W i zrobić 0,75W/l skoro wszyscy gadają, że morskie to 1W/l a jak nie to w ogóle idź pan #!$%@?.
@Imnotokej: akwarium założyłem 13.01.2019 roku, a 19.04.2019 roku wjechał Glabrescens, i ani razu nie zamarudzil, aż do przeprowadzki i testu salifera z zawyżonym kh. żywa skała, żywa woda, żywy piach, seachem stability i zrobione na sztukę światło LED 30w. nie wiem jakim cudem miałem tyle szczescia, acropora że zdjęcia też żyje.

teoria mówi, że zerowe nutrienty sprawiają, że korale nie mają się jak bronić przed nadmiarem światła. ja dołożyłem przy przezroczystych
@Imnotokej: xD

jakbym nie musiał się przeprowadzać, to sprzedałbym nerkę i postawił 1000L na hybrydzie MH/T5, żadnych ledow. póki co akwarium musi być łatwo demontowane, dlatego też 250L będzie na kaskadzie bądź też kuble, chodzi mi po głowie jakieś FX6 Fluvala.
@SP8SKZ: A nie boisz się, że taak pokaźny litraż nie obrzydzi Ci akwarystyki bo w moich oczach to widnieje jako sprawa wymagająca dużo większego zaangażowania niż mała kostka? :PPPPPP
@Imnotokej: obecne akwarium jest bezobsługowe poza doleewaniem ballinga, wody ro do wiadra od dolewki tunze i odtykania węża odpieniacza z nadmiaru soli, wyprowadzonego poza mieszkanie, chyba że garbik poprzewraca korale. wkładanie łap to tylko i wyłącznie moja fantazja, rafa żyje sama swoim życiem
@SP8SKZ: Pozwolę sobie zadać pytanie. Jutro przychodzi do mnie NP+ z Tropic Marin i tak sobie myślę, że pełna dawka jaką zaleca producent to chyba trochę za dużo na pierwsze strzały i lepiej zacząć nie wiem, może od połowy?