Wpis z mikrobloga

  • 13
1150 + 1 = 1151

Tytuł: Obsługiwałem angielskiego króla
Autor: Bohumil Hrabal
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Jan Stachowski
Wydawnictwo: Świat Literacki
Liczba stron: 206
Forma książki: e-book
Historia drogi zawodowej od pikolaka do właściciela hotelu.

Widzimy historię oczami głównego bohatera, to ona nas prowadzi przez swoje zawodowe i prywatne życie, zaczynając na początku drogi od hotelu Paryż. Jest całkiem rozgarniętym człowiekiem, który dość szybko dorabia się dodatkowej gotówki, w większości na drobnych oszustwach i może ja spożytkować na kobiety, swoją pasję. Jako kelner uczy się wszystkiego o swoim zawodzie i umiejętności czytania ludzi od obera, który ma jedno powiedzonko - obsługiwałem angielskiego króla, jako wyjaśnienie skąd to wszystko wie. Gdy nasz bohater ma możliwość usługiwania abisyńskiemu cesarzowi, sam zaczyna udzielać podobnej odpowiedzi na wszystkie pytania o swoje doświadczenie - obsługiwałem abisyńskiego cesarza.

Całe życie przeżywa z prostym celem - chce być milionerem i mieć hotel. Dzięki uporowi, zbiegom okoliczności i znajomym udaje mu się to osiągnąć. A gdy już jest milionerem cieszy się, że będzie mógł płacić podatek dla milionerów, bo to oznacza, że w końcu osiągnął w życiu wszystko. Gdy orientuje się, że milionerzy będą internowani, pakuje walizkę i przygotowuje się na wizytę służb, a gdy się nie pojawiają jest zawiedziony i idzie do urzędu wyjaśnić te nieporozumienie:

Zapytałem go czy nie brakuje im jakiegoś milionera, bo jestem milionerem i nie dostałem wezwania. Przeglądał papiery przejeżdżając ołówkiem po nazwiskach i powiedział, że nie jestem milionerem i żebym spokojnie wracał do domu. Jak pana nie ma w wykazie, to znaczy, że nie jest pan milionerem... I on się ulitował i zaciągnął mnie do seminarium i oświadczył, że jestem internowany.


Bardzo dużo humoru i ciekawego podejścia do życia, sporo bajdurzenia i przemyśleń o własnym i innych życiu. Napisana w bardzo wciągający i ciekawy sposób, dzięki któremu trudno się od niej oderwać. Lubię takie historie i pewnie sięgnę po więcej pozycji autora. Książka do przeczytania na raz.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
89/128
#bookmeter #literaturapieknabookmeter
ali3en - 1150 + 1 = 1151

Tytuł: Obsługiwałem angielskiego króla
Autor: Bohumil Hr...

źródło: comment_1648732746jgsyhLUFchAtjYzE3MnwbH.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz