Wpis z mikrobloga

Znajomy ma problem z dyskiem zewnętrznym toshiby dtb310, użytkował go sobie i po pewnym razie nagle przestał działać.
- Dysk widać w eksploratorze, ale jest tylko ikona, nie ma ilości GB,
- po podłączeniu dysku, komputer dostaje mocnej zwiechy,
- testowałem inny kabel i to samo

Niestety jest to ten dysk ze swoim śmiesznym wejściem toshiby, co utrudnia sprawę, bo chciałem go przetestować bezpośrednio podłączając po sata do komputera.

Zastanawiałem się czy wymiana płyty (coś nie mogę wrzucić foty), ta w 2:30, by coś dała: https://youtu.be/NS_YhKdP5mE?t=155

Oczywiście pytanie jeszcze gdzie taką płytkę można znaleźć, bo na allegro czy aliexpress do tego modelu nie znalazłem, oraz czy jest sens się w to bawić, czy lepiej będzie oddać do jakiegoś serwisu.

#dyski #hdd #dyskzewnetrzny #komputery #pytaniedoeksperta
  • 18
  • Odpowiedz
@Zilo: Możliwe, że coś się zwaliło z partycją i zamiast NTFS zrobiła się na RAW, chyba powinno to być widocznie w Zarządzaniu dyskami. Sprawdźcie dysk pod jakimś nie-windowsem, na przykład Ubuntu. Też miałem kiedyś podobną sytuację i w ten sposób próbowałem odzyskiwać pliki ;)
  • Odpowiedz
@wujek_mikazjusz: @serwismaniek:
Odzywam się ponownie w sprawie tego dysku.
Z tego co widzę, to można wysłać tylko jednego screena, więc wrzucam wszystkie w jednym.

Crystaldisk jak i linux pokazują bad sectory - 480.
Linux sam w sobie nie pokazuje typu dysku, ale Gparted już tak - NTFS, jak i rozmiar i zajętość dysku.

W linuxie widać ten dysk w porgramie dyski, lecz nie widać go w eksploratorze, więc chyba nie
Zilo - @wujek_mikazjusz: @serwismaniek: 
Odzywam się ponownie w sprawie tego dysku.
...

źródło: comment_1645625635XU3uZsEXT5p0xMPIEsdx0u.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Zilo: Żadne naprawy, możesz próbować zrobić kopię sektorową dysku.
Zorganizuj dysk 1TB i zrób kopie. Dopiero na kopii możesz odpalić np. dmde i wyciągać pliki.
Jeśli przy kopii będą duże problemy i czas będzie się wydłużał, stał w miejscu, to prawdopodobnie jest poważniejsze uszkodzenie i nie dotyczy pojedynczych sektorów.
  • Odpowiedz
@Zilo: "ignoruj wszystkie", będziesz miał licznik błędów jak powyżej 200 będzie w krótkim czasie to bym sobie darował, jeśli znajomemu zależy bardzo na danych.

Oddaj to np. mnie :D. Jeśli nikomu nie uśmiecha się płacić 700-1500 zł to męcz dysk, tylko tyle można amatorsko z tym zrobić.
Po prostu dysk może się poddać w procesie.
  • Odpowiedz
@serwismaniek: Kopia się zrobiła po 13 godzinach :D
Błędy 476 - 244 KB.
Włączyłem ten skopiowany dysk w dmde, foldery widoczne, żadnych czerwonych X, tylko zielone strzałeczki.
Spróbowałem odzyskać dwa różne foldery no i działa :D

Powinienem to skanować? Czy kupować pełną wersję DMDE i lecieć z odzyskiem?
Dlaczego wszystkie foldery są dodatkowo w folderze $Root?
Zilo - @serwismaniek: Kopia się zrobiła po 13 godzinach :D
Błędy 476 - 244 KB.
Włąc...

źródło: comment_1646178209DjfcwHm0Cxfb7x2zFo3JjC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@serwismaniek: Nawet jest lepiej...
W nocy po skopiowaniu sektorów na ten nowy dysk, eksplorator go nie widział, w sensie była ikona dysku ale nie dało się wejść oraz nie było informacji o rozmiarze, ale dało się te dane z dmde odzyskać.

Zakupiłem program, podłączam dysk w celu odzysku, a on się normalnie włącza i jest widoczny, wszystkie dane dostępne, magia.
Czemu to się tak wtedy porobiło?
  • Odpowiedz
@Zilo: xD. Przy uszkodzonym dysku dostęp do danych zawieszał się w trakcie, bo trafiał na bad sectory. Windows jak widzi błąd w strukturze danych to się właśnie zawiesi lub będzie długo wyszukiwał dysk.

Teraz gdy kopia dysku jest na sprawnym dysku, nie ma efektu zatrzymania procesu odczytu, tylko widzi jakieś błędy i idzie dalej.

Możesz porównać czy widzi tak samo w DMDE i windowsie foldery, pliki.

Niezłego farta masz, nie przyszło
  • Odpowiedz
@serwismaniek: Pobieżnie sprawdziłem, główne foldery się zgadzają, do kilku wszedłem porównałem i jest tak samo, wszystkiego i tak nie sprawdzę bo tego jest masa 800 GB xD

Pytanie teraz brzmi, czy to tak zostawić, czy jest sens robić odzysk?

Jeszcze jedno, ten dysk na który skopiowałem sektory to 2.5 cala 5400 rpm ze starego laptopa hdd, wsadzony w obudowę i działa jako zewnętrzny, tylko pytanie, bo jak odłączam go z bezpiecznego
  • Odpowiedz
@Zilo: Jak już masz DMDE to robiłbym to DMDE.

Bezpieczne usuwanie oznacza, że windows już nic na nim nie robi, nie ma zapisu/odczytu w tle i można właśnie bezpiecznie odłączyć z gniazda.
  • Odpowiedz