Wpis z mikrobloga

Siema,
Od jakiegoś czasu robię przykłady z pewnej książki i uważam, że są bardzo fajne na taki poziom ~III Kategorii szachowej.
Pomyślałem, że te zrobione będę czasem wrzucać - jak się spodoba.
Zadanie jest dość proste oceń posunięcie !!(bardzo dobry), lub ??(zły ruch).
W obu przypadkach należy podać wariant dlaczego to działa lub nie.
Białe na ruchu zagrywają Gf6.


#ocenposuniecie #szachy
maslan63 - Siema,
Od jakiegoś czasu robię przykłady z pewnej książki i uważam, że są...

źródło: comment_1641379416xYArUUgRVq4lUd63feFnq6.jpg

Pobierz
  • 14
@maslan63: A jesteś w stanie polecić jakąś książkę do strategii z zadaniami na poziom początkującego czyli poniżej 1200? Nie "Complete idiot's guide to chess" Patrick Wolff, bo ją czytam i bardzo mi się podoba, coś pół stopnia wyżej.
@r4do5: Nie bardzo. Ta tutaj to moja jedyna ksiazka szachowa jaka mam, wygralem ja na turnieju i tyle. Ja dopiero gram kolo roku w szachy i raczej nie wczytuje sie jeszcze w literature i tylko zadania / granie w szachy.
@r4do5: Nie mam :D Akurat tam zdobyłem tylko V kategorie, ale nagroda byla ksiazka, ktora jest polecana na wlasnie III ale mysle, ze moglbym zdobyc juz teraz III kategorie.. hmm wiesz, dosc duzo czasu poswiecam i nie wiem. To chyba jeszcze nic wielkiego.. plany mam duzo wyzej :D
@maslan63: jak na moje to Bf6 jest błędem, bo potem:
…, Rd1+
Rxd1, Nxd1

I tym sposobem biały ląduje w przegranej końcówce z:
- dwoma pionkami mniej
- virgin gońcem operującym tylko po czarnych polach vs chad skoczkiem robiącym co chce

Choćby skały srały, czarny wykorzysta przewagę pionkową na hetmańskim i przy wsparciu skoczka przebije się na dół i dorobi hetmana, tak to widzę
@AugustIIMocnaPala: Ponieważ @maslan63 nie wyjaśnił do końca, powiem wprost - po 2. ...Sxd1 skoczek jest uwięziony, manewr Kf1-Ke2 ze strony białego służy po to, by tego skoczka zdobyć. Niemniej po 4. Ke2 czarne mają jeszcze 4. ... Sxf2!? i mamy końcówkę goniec vs trzy pionki, którą ciężko mi byłoby ocenić. Z jednej strony - czarne są zablokowane na hetmańskim, z drugiej - pionek e będzie wolny i można nim jeszcze powalczyć.
@Siwek97: Zwróć uwagę, że gdyby nie zagranie tego ruchu. To właściwie pozycja jest trudna do grania dla białych. Raczej przegrana, a tutaj nagle możliwość na +3. Przy dokładnej grze wychodzi wygrana końcówka. Te pionki są praktycznie nie pchnięte więc nie jest to jakaś krytyczna sytuacja.
@Siwek97: A w spoilerze podałem rozwiązanie dlatego nie chciałem mu tego dalej wyjaśniać tylko by spróbował coś jeszcze znaleźć, właśnie to jest główne w tych zadaniach. Często online, zadanie się kończy, bo zdobyłeś figurę lub tak jak tutaj.. utrzymałeś "niby" groźne zagrania przechodząc do wygranej końcówki.. no jednak nie :D
@Siwek97: Jak biały król dojdzie do c5, to po ptakach: g i h się zablokują (biały musi tylko zrobić to ostrożnie), f jest utknięty przez gońca, e złapie goniec jak się ruszy (czarny król nie pomoże, bo d5 pod szachem), b nie pomoże królowi złapać białego a (bo b5 jest pod szachem), bo nawet jak czarny a się przemknie, to pole przemiany jest ciemne. Koniec końców biały król sprząta a i