Wpis z mikrobloga

Mój ojciec ostatnio trochę się przeraził podwyżkami cen prądu i kupił kolektor słoneczny do ogrzewania wody. Pojechałem z nim do jakiegoś sprzedawcy i nam zaczął wyjaśniać, żeby wziąć ten z wężownicą, bo jest mniej problemowy i nie trzeba zakładać żadnych zabezpieczeń na sieci w domu. Więc wzięliśmy, bo w sumie stary dom więc może faktycznie nie ma sensu sobie utrudniać.
Teraz ojciec twierdzi, że nie ma opcji, żeby z tego była ciepła woda na wieczór, bo to zaraz wystygnie i nnic z tego nie będzie. Jeździliśmy trochę popytać sąsiadów i ogólnie ludzie z okolicznych wiosek mają pokupowane te kolektory innego typu (bez wężownicy). Pytanie do was, bo kłóciliśmy się z ojcem o to całe święta. Czy ten kolektor z wężownicą to serio taki badziew i na wieczór w sezonie letnim już nie będzie można liczyć na ciepłą wodę? Bo jeśli faktycznie jest tak źle, to będziemy coś kombinować, żeby to wymienić na ten ciśnieniowy.
#kolektorysloneczne #hydraulika #remontujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 7
wężownicy). Pytanie do was, bo kłóciliśmy się z ojcem o to całe święta. Czy ten kolektor z wężownicą to serio taki badziew i na wieczór w sezonie letnim już nie będzie można liczyć na ciepłą wodę?


@MichalBialkovWyludzaNumeryTel: nie mam pojęcia co twój stary kupił, ale kolektory w odpowiedniej ilości podpięte do dużego bojlera (200-300l może wiecie) w lato spokojnie wystarczą do nagrzania wody na kilka kąpieli i jeszcze rano bedzie ciepła
@wypokowy_expert: już ci mówię: kupił kolektor w którym znajduje się wężownica i przez nią przepływa woda, która ogrzewa się "w locie". niestety nie mogę postować obrazków ani linków, ale po wpisaniu "kolektor słoneczny z wężownicą" powinien ci wyskoczyć.

a z tego co ja rozumiem, to większość ludzi ma takie kolektory, które grzeją bezpośrednio wodę w bojlerze z której się potem korzysta. pytanie jest czy ten z wężownicą bardzo od nich odstaje
znalazłem fachowy opis, może dodatkowo rozjaśni temat:

Zasada działania

Ciepło odebrane przez rury solarne ogrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku a następnie wodę w wężownicy która doprowadzona jest do wymiennika ciepła w domu pod ciśnieniem będącym w sieci czyli nie są potrzebne żadne pompy. Często stosuje się bezpośrednie włączenie w instalację ciepłej wody użytkownika z wężownicy. Urządzenie działa wtedy podobnie jak gazowy czy elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Zestaw bardzo efektywny, bardzo łatwy