Wpis z mikrobloga

  • 8
2148 + 1 = 2149

Tytuł: Zbrodnia i kara
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788377797396
Tłumacz: Jan Piotr Zajączkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 576
Ocena: ★★★★★★★★

Moje trzecie podejście do Dostojewskiego i drugie do tej książki. Odbiłem się od niej w szkole, gdy była lekturą i dalej uważam, że najgorsze, co można zrobić książce, to wpisać ją do kanonu lektur szkolnych.

Książka ma dużo lepszą fabułę niż Bracia Karamazow, ale za to gorszych bohaterów. Fabularnie jest to plan zabójstwa i jego realizacja, a później odczucia bohatera, mordercy. Rodion Raskolnikow ledwo wiąże koniec z końcem i często musi zastawiać rodzinne pamiątki i ubrania u lichwiarki, by mieć za co żyć. Postanawia, że czas położyc kres biedzie i widzi tylko jedno rozwiązanie swoich problemów - zabicie lichwiarki. Dokładnie planuje, co i w jakiej kolejności zrobi i przechodzi do realizacji swojego planu. Nie do końca idzie po jego myśli, ale swój cel osiąga. To co dostajemy później, to próba poradzenia sobie z tym co zrobił i podejrzeniami każdej napotkanej osoby, które jego umysł produkuje płatając mu figle.

Raskolnikow jest natomiast bardzo irytującym bohaterem psychopatą, bo raczej trudno go nazwac w pełni zdrowym człowiekiem. Mam wrażenie, że pozostali bohaterowie też są dość trudni do polubienia, ale protagonista jest w tym mistrzem.

Porównując tą książkę do Braci Karamazow, mam wrażenie, że gdyby je połączyć w 1, razem miałyby wszystko, tu jest świetna fabuła, a tam świetni bohaterowie. Szkoda, może w kolejnej książce tego autora dostanę wszystko razem.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
154/150
#bookmeter #czytajzwykopem
ali3en - 2148 + 1 = 2149

Tytuł: Zbrodnia i kara
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: l...

źródło: comment_1637528588ScHLQqOA8jR0KMSuAbpYGy.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.2 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: szkoła, dzieci
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-03-15 - Użytkownik Wypok2 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-01-26 - Użytkownik Bakys ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
  • Odpowiedz