Wpis z mikrobloga

Policzyłem sobie zyski z kryptowalut, które uzyskałem za pomocą aplikacji Revolut. Chcę w przyszłym roku zapłacić od tych zysków podatek, aby spać spokojnie. Mam jednak wątpliwość, czy kryptowaluty zakupione przez Revolut należy traktować w zeznaniu PIT-38 jako kryptowaluty, czy raczej potraktować jako zyski kapitałowe? Kryptowaluty zakupione na Revolut, to ekspozycja na ryzyko związane z ich kursem, a nie faktyczne posiadanie kryptowaluty. Nie wiem jednak jak jest to interpretowane przez US.

Jest to istotne, bo w przypadku zysku od kryptowalut należy zapłacić podatek, a gdyby potraktować je jako zyski kapitałowe, to można odliczyć sobie od tych zysków stratę z lat ubiegłych dzięki czemu podatek będzie mniejszy lub nie będzie go wcale.

#revolut #kryptowaluty #podatki #pit
  • 10
@KenZoo: na revolucie to chyba instrument finansowy bardziej niż krypto.
natomiast jakbyś przybliżył sam mechanizm kalkulacji, szczególnie przez dłuższy okres, to byłoby nauką na przyszłość :)
@DelPierdo: Jeśli chodzi o akcje zagraniczne (USA), to przy zakupie przeliczam dolary na złotówki wg kursu NBP z poprzedzającego dnia roboczego. Podobnie przy sprzedaży, zysk/stratę w USD przelicza się na PLN wg kursu NBP z dnia poprzedzającego osiągnięcie zysku/straty. Zysk/strata to sprzedaż w PLN - kupno w PLN, które można pomniejszyć o ewentualne prowizje.

W przypadku kryptowalut zysk/stratę określałem przez wpisanie kwoty zakupu w PLN, a następnie wpisanie zysku/straty w PLN
@Ki3mon: No właśnie też tak uważam, ale pytanie czy będę w stanie to udowodnić, gdyby US uparł się, że to jednak prawdziwe krypto? Urzędy potrzebują oficjalnych pism, a jeśli są napisane w języku obcym, to muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (za którego płacimy my jako interesanci).
@AdamTorpeda: Sprawa z klasyfikowaniem kryptowalut zakupionych z użyciem Revolut nie jest taka oczywista. Po kolei,sprawdzałem:

1) Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której jest następująca definicja kryptowaluty:
walucie wirtualnej – oznacza to walutę wirtualną w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

2) Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, według której przez walutę wirtualną rozumie się:
walucie wirtualnej –