Wpis z mikrobloga

  • 12
2039 + 1 = 2040

Tytuł: Północ - Południe
Autor: Robert M. Wegner
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
ISBN: 9788361187448
Wydawnictwo: Powergraph
Ocena: ★★★★★★★

Pierwszy tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Autor zabiera nas w podróż na skraj północnych zimnych granic imperium strzeżonych przez Górską straż, oraz na pustynne południe gdzie poznamy historię zamaskowanego Yatecha d'Klleana, który pokazuje swoje oblicze tylko tym, którzy za chwilę zginą z jego rąk.
Ta książka pojawiała się tu już wielokrotnie, więc pisanie o jej fabule nie ma za bardzo sensu, dlatego skupię się na moich odczuciach.

Saga Roberta Wegnera porównywana jest do Malazańskiej księgi poległych (która jeszcze przede mną) oraz Księgi całości (którą porzuciłem po 2 tomie, choć wątek straży bardzo mi się podobał). Jak wychodzi z tych starć? Pierwszy tom jest zdecydowanie lepszy od tego, co dostałem w 2 pierwszych tomach serii Kresa. Szczególnie, że Kres miał dziwną i niezwykle irytującą manierę wycinania najlepszych scen i zostawiania czytelnika w niewiedzy, odnośnie tego co zaszło. Co do drugiego porównania, tu wypowiem się za jakiś czas po przeczytaniu Malazańskiej księgi poległych, której pierwsze 5 tomów już czeka na półce na swoją kolej.

Północ - południe ma sporo zalet, jest bardzo wciągająca, tworzy więź czytelnika z bohaterami, a próba rozpoczęcia przedstawienia historii Imperium Meekhańskiego od wydarzeń z jego granic (2 tom, to Wschód - zachód) jest bardzo unikalnym pomysłem. Wydarzenia, które dzieją się na naszych oczach, są brutalne, ale nikt nie obiecywał, że przeciwnicy będą się nawzajem głaskać zamiast walczyć. Autor ma też ciekawy sposób opisywania miejsca wydarzeń i odczuć bohaterów, który przypadł mi do gustu.

Moim zdaniem największą wadą tej książki jest to, że gdzieś to już czytałem. Kilka historii opisanych w książce jest kalkami wydarzeń z innych książek i mam wrażenie, że ktoś kto czytał więcej książek z gatunku fantasy niż ja (ja dopiero uczę się pływać w fantasy), wyłapie to jeszcze szybciej i pewnie więcej takich momentów. Ale to nie jest tak, że jest to kompletnie zły zabieg, bo wspomnienia dobrych momentów z innych książek, mogą jeszcze bardziej zbliżyć czytelnika do książek tego autora.

Na pewno sięgnę po kolejny tom, ale oczekiwałem, że dostanę odrobinę więcej i moja ocena zbliży się bardziej do 9-10/10.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
142/150
#bookmeter #czytajzwykopem
ali3en - 2039 + 1 = 2040

Tytuł: Północ - Południe
Autor: Robert M. Wegner
Gatune...

źródło: comment_1635694808eisJaqX3Obo3w480ZipIYa.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.4 / 10) (23 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 744
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-07-12 - Użytkownik kulfon_wulkanizator ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-04-01 - Użytkownik yorar ocenił na:
oczekiwałem, że dostanę odrobinę więcej


@ali3en: To jest chyba błąd przy podchodzeniu do jakiejkolwiek książki, ale bardzo często go popełniam. Z drugiej strony, gdyby nie oczekiwać dobrej lektury, to można w ogóle nie czytać nic, albo brać dowolną losową książkę. Ech, paskudne to życie czytelnicze. ;)
@George_Stark: Masz rację, może łatwiej byłoby podchodzić do książek, bez założeń na ich temat, ale jeszcze tak nie potrafię ;) Szczególnie, że czasami trudno uniknąć spojlerów czy rekomendacji, które mówią, że to wybitne dzieło, ale sam po przeczytaniu uważasz inaczej.