Wpis z mikrobloga

Jak to jest z "konsumpcją własną" w #fotowoltaika - w internecie widzę info, że to czego nie zużywam na bieżąco, idzie do sieci jako mój naddatek na zimę, natomiast sprzedawca wspomniał, że wszystko idzie do sieci, i ja normalnie też pobieram z sieci, po prostu się to "wyrównuje". Może to zależeć od podzespołów instalacji?

Dodatkowo, mam zużycie na poziomie 5,4kwh rocznie, proponują mi instalacje 6,16kwp przy rozliczeniu 1:1, a nie 1:0.8. Jako że się na tym nie znam, panele w większości na południe, część na zachód, kąty pewnie też nie idealne, czy to faktycznie wyzeruje rachunek?

I jak ktoś obeznany, to może powiedzieć czy JA Solar JAM60S20-385/MR (BF) (fikuśny dach) z falownikiem Sofar Solar 5.5 KTL-X to ok wybór. Czytałem że falownik raczej tani, niby działa, ale aplikacja słaba... pytanie czy warto dopłacać do aplikacji.

I kolega zamontował sobie fotowoltaike o mocy 6,4, żeby koniecznie nie przekroczyć 6,5kwp, ze względu na straż pożarną, wspominał, że jakieś opłaty rzędu 2 tys. złotych mogą oczekiwać za sprawdzenie instalacji... ale w necie o tym cisza, przynajmniej bez żadnych konkretnych kwot. Ktoś może rozjaśnić temat? Czy takie sprawdzenie może być cykliczne?
#fotowoltaika #prad
  • 18
  • Odpowiedz
@KeroN: Do sieci idzie cała reszta produkcji, której nie zuzyjesz na potrzeby autokonsumpcji.

Mozesz przekroczyć 6.5kw bez ekstra kosztów jeśli kubatura budynku nie przekracza 1000m3. Chociaz u nas i konkurencji lokalnej zazwyczaj biora 650zl wiec bez przesady.

Sofar na fikuśny dach sie nie nada o ile nie zastosuejsz optymalizatorów, jeśli faktycznie jest hardcore z dachem to tylko Solar Edge, ale to zwieksza ci mocno koszt finalny.

Temat rozliczenia 1:1 to tez
  • Odpowiedz
  • 0
@houk
@KeroN z tym pobieraniem i oddawaniem jest jeszcze bardziej skomplikowane bo część operatorów nie ma balansowania miedzyfazowego. Przez co mozesz produkować 6kw, czyli 3 fazy 3x2kw i jednocześnie zużywać na jednej fazie 3kw i ten 1kw musisz pobrać z sieci.

Jak masz fikusny dach to max dwie połacie i zrób tak żeby żaden panel nie był zasłaniany przez komin czy lukarny. To bardzo ważne żeby każdy string to była jedna połać
  • Odpowiedz
natomiast sprzedawca wspomniał, że wszystko idzie do sieci, i ja normalnie też pobieram z sieci, po prostu się to "wyrównuje". Może to zależeć od podzespołów instalacji?


@KeroN: Sprzedawca jest debilem, niech wróci sprzedawać garnki emerytkom. Fizyki podzespołami nie oszukasz, energia elektryczna nie może przepływać jednocześnie w dwóch kierunkach
  • Odpowiedz
@CichyBob nie no wiadomo, że stała opłata 20zł miesięcznie musi być ;)

Sprzedawca jest debilem, niech wróci sprzedawać garnki emerytkom. Fizyki podzespołami nie oszukasz, energia elektryczna nie może przepływać jednocześnie w dwóch kierunkach


On zasugerował, że wszystko idzie do sieci, i ja normalnie pobieram z sieci, czyli wypycham na siłę, żeby pobierać jak każda normalna osoba, bez fotowoltaiki, czyli jak do tej pory.
@szczompaj @theystalkedmeb4 Właśnie czytałem o optymalizatorach, ale w ofercie
  • Odpowiedz
On zasugerował, że wszystko idzie do sieci, i ja normalnie pobieram z sieci, czyli wypycham na siłę, żeby pobierać jak każda normalna osoba,


@KeroN: jak wyżej - nie uważał na fizyce i powinien do garnków wrócić ;)
  • Odpowiedz
przy rozliczeniu 1:1


@KeroN: a pamiętał żeby ci powiedzieć że to tylko w niektórych godzinach.
Jak całość zużyjesz w godzinach 16-21 to to bilansowanie będzie 1:0.3 czy jakoś tak

Pewnie przemilczał ...
  • Odpowiedz
nie no wiadomo, że stała opłata 20zł miesięcznie musi być ;)


@KeroN: Ja pytałem o przesył, który jest składową każdej kwh, nie o opłaty stałe

Nie zmienia to faktu, że lepiej mieć 1:1, niż 1:0,8


@KeroN: Otóż niekoniecznie...
  • Odpowiedz
  • 0
@Mateos2 ustawa a raczej rozporządzenie z tego co wiem utknęło gdzieś po drodze. Energa i chyba enea też liczy metoda algebraiczna a nie wektorową i nie idzie tego zmienić.
  • Odpowiedz
@CichyBob @Mateos2 na opłatę przesyłową chyba nie mam wpływu, to nie od sprzedawcy zależy, a od dystrybutora, w moim wypadku innogy...

W jakich sytuacjach w takim razie lepiej jest mieć 0.8? Gdzie mogą mi dorzucić kosztów, żeby ten 1:1 wcale nie był lepszy?
  • Odpowiedz
@KeroN: wrzuć w google to znajdziesz sporo stron które mówią że 1:1 to marketing.
No chyba że zużywasz prąd tylko w nocy....
I zobacz dokładnie umowę, ile to lat te 1:1 będzie cię obejmować.
  • Odpowiedz
@KeroN: Dopiero teraz doczytałem, na 4 różnych płaszczyznach Sofar na pewno nie wyrobi. Najlepiej SolarEdge lub przynajmniej jakiś Huawei z pełną optymalizacją. Ewentualnie mikroinwertery, ale te odradzam.
  • Odpowiedz