Wpis z mikrobloga

Hodl steady. Nieźle jebło na rynku krypto i pewnie jeszcze z 1-2 wpisy zanim to dojdzie tutaj. Ale jak już dojdzie to jest potencjał na spadek. Nareszcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do wykresów:
https://imgur.com/a/XPnyBLf
Link do arkusza w wersji online:
https://drive.google.com/file/d/16nwbEIyJRGwu7ku6lKM3mJKaocLlBj76/view?usp=sharing
Link do FAQ:
https://docs.google.com/document/d/1r51VezG07f5yZDpZsE3XMHBtM8BBlgGW/edit?usp=sharing&ouid=100910865782265613895&rtpof=true&sd=true

#gpuacl #pcmasterrace #komputery #kartygraficzne #nvidia #amd
bibr - Hodl steady. Nieźle jebło na rynku krypto i pewnie jeszcze z 1-2 wpisy zanim t...

źródło: comment_1632250050ozvrRJWuu5vkOZ8bMg0Wmu.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
@Verbatino: Jakie 20%? 20% było przed szałem, teraz jest 80%. Nie jest to też dodatkowe 20%. Co do wydajniejszego i nowszego GTX 1650 Super (te karty powinny jeszcze być na gwarancji) to właśnie potwierdza, że masz lepszą kartę do grania i droższą do kopania. Dlaczego tak jest, RX 580 8 GB jest mniej? A dużo wydajniejszych w grach i tańszych 1070 i 1070 Ti to pewnie na pęczki? Możesz mi rozpisać
  • Odpowiedz
@Jan_K: W dalszym ciągu odnosisz się wyłącznie do tematu kopania i starych kart graficznych podczas gdy ja mówię o prawach podaży i popytu.
A najzabawniejsze to to, że widać masz świadomość, że nawet serii GTX 1xxx nie ma zbytnio na rynku...
W dodatku - jak sam zauważasz - świeże RDNA2 gorzej kopie... ale i tak kosztuje ok. +50% MSRP na dołku krypto spadając raptem 6% od ceny rekordowej?
  • Odpowiedz
W dodatku - jak sam zauważasz - świeże RDNA2 gorzej kopie... ale i tak kosztuje ok. +50% MSRP na dołku krypto spadając raptem 6% od ceny rekordowej?


@Verbatino: Mój pierwszy komentarz:

Oczywiście to nie oznacza, że jakby krypto zupełnie padły to karty będą za MSRP, ale krypto mają spory wpływ.


¯\_(ツ)_/¯

Bynajmniej nie twierdzę, że za cały wzrost cen względem MSRP odpowiadają krypto. Twierdzę, że mają wyraźny wpływ i spadek krypto
  • Odpowiedz
@Verbatino: No i tu się moim zdaniem mylisz, według mnie wpływ krypto na ceny kart jest sporo większy co widać po anomaliach w cenach kart o większej wydajności w kopaniu. Do tego dołek cen kart z okolic połowy lipca też był dużo większy i według mnie w dużej mierze powiązany z krypto. Tylko z ogólną sytuacją, a nie reagując dzień po dniu.

W dodatku - jak sam zauważasz - świeże RDNA2
  • Odpowiedz
@Jan_K: Jeśli ktoś obserwuje wyłącznie karty do kopania to już temat tłumaczyłem - jest to spekulacja.
Jeśli ktoś obserwuje cały rynek GPU - uwzględniając aktualne architektury, które naturalnie są pożądane przez normalnych nabywców - to sytuacja cenowa uzależniona jest w 80-90% od podaży i popytu.
Widać to na całym zestawieniu bez znaczenia czy jest to n time czy n+x days.
  • Odpowiedz
sytuacja cenowa uzależniona jest w 80-90% od podaży i popytu


@Verbatino: Aha, a wyliczyłeś, że to właśnie tyle, a nie np. 50% na podstawie czego? No i czy przypadkiem krypto nie wpływa też na popyt?
  • Odpowiedz
Aha, a wyliczyłeś, że to właśnie tyle, a nie np. 50% na podstawie czego


@Jan_K: Wartość 80-90% to oczywiście wartość obserwacyjna. Można sobie dokładnie wyliczać na bieżąco jeśli ktoś to tak bardzo lubi. Zresztą przedstawiłem we wcześniejszym wpisie przykład gdzie jakoś udało mi się wstrzelić w 5-8% korektę cenową zależącą bezpośrednio od krypto - a to oczywiście też były wartości obserwacyjne. Gdybym bardzo mylił się w swoich obserwacjach to przykład z
  • Odpowiedz
Zresztą przedstawiłem we wcześniejszym wpisie przykład gdzie jakoś udało mi się wstrzelić w 5-8% korektę cenową zależącą bezpośrednio od krypto - a to oczywiście też były wartości obserwacyjne. Gdybym bardzo mylił się w swoich obserwacjach to przykład z RDNA2 - który sam podałeś - byłby chybiony i to mocno...


@Verbatino: Wydaje mi się to mocno przypadkowe. Ale załóżmy, że miałeś rację - przecież potencjał na spadki krypto jest jeszcze spory i
  • Odpowiedz
Wydaje mi się to mocno przypadkowe. Ale załóżmy, że miałeś rację - przecież potencjał na spadki krypto jest jeszcze spory i ostatecznie cena tej karty może spaść dużo bardziej. Tym bardziej, jeśli założymy jakiekolwiek przesunięcie czasowe w cenach kart do krypto, a chyba zgodzisz się, że pomysł iż te ceny są powiązane co do jednego dnia jest jednak przesadzony?


@Jan_K: Wobec tego obserwuj tag dalej i zawołaj mnie gdy nagle okaże
  • Odpowiedz
@Verbatino: Taa, musimy jeszcze tylko poprosić sklepy i producentów o dokładne dane co do dostaw. Jak mamy stwierdzić czy jeśli RX 6600 XT spadnie znowu do 2560 to będzie większy niż przewidujesz efekt krypto, czy jednak zwiększenia dostaw?
  • Odpowiedz
Taa, musimy jeszcze tylko poprosić sklepy i producentów o dokładne dane co do dostaw. Jak mamy stwierdzić czy jeśli RX 6600 XT spadnie znowu do 2560 to będzie większy niż przewidujesz efekt krypto, czy jednak zwiększenia dostaw?


@Jan_K: To zestawienie bazuje wyłącznie na sprzedawanych ostatnio sztukach - wg opisu autora. A to oznacza, że teoretycznie uwzględnia wszystkie zdarzenia na rynku. Na chwilę obecną żaden producent nie zapowiedział nagłego przyrostu produkcji...
  • Odpowiedz
@bibr: będzie tak jak poprzednim razem, spadnie trudność ludzie zaczną kopać bardziej i kurs wróci. Moje fusy wróżą 2 tygodnie max. Zresztą eth nie spadło tak bardzo jak poprzednio i już widać podparcie. Kopać obserwować.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Mave czy chwilowo to zobaczymy. W czerwcu rynek zareagował w ten sposób, więc liczę że tym razem będzie podobnie
  • Odpowiedz
@bibr: Znajomy ze sklepu komputerowego mówi, że jest jeszcze większy problem z zamówieniami kart, niż na początku roku. Chyba jeszcze nieprędko będzie normalnie.
  • Odpowiedz
@snierzyn: dokładnie tak - moi znajomi co handlują komputerami i częściami do nich mówią, że od miesiąca jest coraz trudniej z dostępnością kart zarówno w hurtowniach jak i u dystrybutorów... plus op ciągle wiąże ceny krypto z podażą kart na rynek :-)
  • Odpowiedz