Wpis z mikrobloga

Rury w budynkach powinny być na wierzchu i stalowe/miedzi e raczej pod budynkiem nie można tylko przejście na stał i po ścianach zewnetrzych lub wewnetrznych
  • Odpowiedz
@Adsl123: Ale czy podstawa schodów jest fundamentem? Pod podmurówka ogrodzenia normalnie prowadzą a nacisk na grunt podobny jak przy schodach.

No i czy pod schodami to jest wewnątrz? Chyba nie - miedzianych przewodów pewnie nikt by tam nie dał.
- puścić pe normalnie, jakby nie było schodów, a za budynek uznać faktyczną ścianę nośną budynku
- przed podmurówkę schodów przejść przejściami pe-stal i stal-pe i dalej pe pod ziemią i podejściem
pinkfloyd12 - @Adsl123: Ale czy podstawa schodów jest fundamentem? Pod podmurówka ogr...

źródło: comment_1624922248hkUixwkz68HkWc3WAGZqRg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
To jak wiesz lepiej to po co pytasz, zrewiduje urzędnik. Jest prawo budowlane, jest rozporządzenie o usytuowaniu a jak robisz projekt to masz uprawnienia chyba że Twój projektant nie ogarnia. Musisz zapewnić dostęp do szafki na kurku głównym a nie chować pod schodami
  • Odpowiedz
@pinkfloyd12: imho PE normalnie i pół metra przed ścianą przejście na stal, dla bezpieczeństwa przejść pół metra pod podstawą tego fundamentu schodów w rurze osłonowej. Druga opcja z wstawianiem 2 przejść PE/stal jest bez sensu, to już lepiej jedno przejście i dalej stal. Trzeci pomysł z przebijaniem się i pójściem w stali na powierzchni to w ogóle przekombinowanie, potem ten odcinek instalacji będzie narażony na uszkodzenie i będzie robił za pseudo
  • Odpowiedz
zrewiduje urzędnik


@Adsl123: Nie, oni nie chodzą i nie sprawdzają.
Jedynie kierownik budowy może kręcić nosem na projekt (a to on ten projekt zrobił).

projektant nie ogarnia


@Adsl123: No tez tak myślę - mierzył, opisywał, tłumaczyłem mu (początkowo chciałem po podmurówce stalową rurę od gazomierza puścić) a i tak zrobił jakies kopiuj-wklej - instalacja z PE (w sumie chyba lepiej niż stal po podmurówce).
Tylko że mimo pomiarów i tak
  • Odpowiedz
@penseta: Na jakimś tam forum ktoś pisał, że powinni wyciąć fragment podmurówki, ale nikt tak nie robi.
Można by też skrzynkę montowac na zewnątrz i dalej rurą stalową.

Nie mogę tez znaleźć przepisu, który mówi o tych fundamentach. Czy ściana piwnicy to już fundament?
  • Odpowiedz
@pinkfloyd12: nie chce mi się cytować. zrewiduje przy skladaniuh projektu na pozwolenie na budowę lub na zgłoszenie w powiecie.. Przyłączę jest przyłącze więc nie porównuj czegoś co masz na podwórku lub w pasie drogowym a co masz pod budynkiem. schody są posadowione i trwałe związane z gruntemntem i łącza się z budynkiem? czyli są jego częścią a jeśli nie to są obiektem budowlanym który powinieneś za inwentaryzować. Szafka powinna stać w
  • Odpowiedz
Stał powinna zaczynać się w odległości 1,5 m od budynku


@Adsl123: 0,5 m.

Ale chyba nigdzie nie jest powiedziane, że rura PE musi iść poziomo - jeśli pod podmurówką schodów będzie szła 60 cm od niej, to może być PE, dopiero jak zbliży się do budynku na 50 cm to musi się stać stalowa.

zrewiduje przy skladaniuh projektu


@Adsl123: No tez chyba nie, bo na mapce sa schody sprzed 40
  • Odpowiedz
Jak uważasz że 0,5m albo ktoś Ci tak powiedział to tak rób. . Jak nie masz na mapie to nie zrewiduje przecież za jedną twoja instalacja nie będzie jexdzil. Ze nikt nie inwentaryzuje i nikt tego nie sprawdza to akurat lepiej dla dla ciebie. Jak masz stare schody na mapce i je zobaczy o to mi chodzi, więc nie przesadzaj. Jak wiesz że przeszkadzaj to po co pytasz? Wogle dlaczego szukasz odpowiedzi
  • Odpowiedz
Jak uważasz że 0,5m albo ktoś Ci tak powiedział to tak rób. .


@Adsl123: Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie.
3.
Przewody instalacji gazowej
  • Odpowiedz
@pinkfloyd12: masz rację 0,5 m doczytałem muszę się douczyc. Zarówno projektant musi znać zasady projektowania a kirerownik i nie może zrobić niezgodnie z prawem budowlnym bo tak se ktoś narysował musi zgłosić się do projektanta jeśli uzna cze coś jewst nieteges. Najlepiej zadzwonić do architektury w starostwie i się dopytać co do tych schodów. Są sytuację że dopiero jak kończą budowę to nadzór ogarnia zze coś jest nie takw wtedy lipton
  • Odpowiedz
@pinkfloyd12: urządzeniem budowlanym nie budowlą, przynajmniej tak bym powiedział po pobieżnym zetknięciu na to

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-osk-1879-17-ogrodzenie-jako-urzadzenie-budowlane-522556444

A co do tego czy już wzniesione się liczy to myślę że tak, nie pamiętam teraz ale jest gdzieś też punkt mówiący co nie może się znajdować w strefie kontrolowanej, znajdować a więc nie ma znaczenia czas powstania.
  • Odpowiedz