Wpis z mikrobloga

Podczas zeszłotygodniowego częściowego zaćmienia istniała możliwość zaobserwowania tranzytu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle tarczy Słońca. Pas widoczności zjawiska miał około 5 kilometrów szerokości i przechodził przez południową i centralną Polskę. Ja sam wybrałem się aż do Radomia z Górnego Śląska, w rejon z najlepszą prognozą pogody. Efekt poniżej - z tego co wiem, jest to jedno z zaledwie kilku istniejących zdjęć na świecie pokazujących ISS podczas zaćmienia Słońca i chyba nikt przede mną nie zrobił podobnego na tak dużej ogniskowej. Wyraźnie widać strukturę stacji, zarys gór na brzegu tarczy Księżyca oraz komórki konwekcyjne (granulację) na powierzchni Słońca.

Sprzęt: rekraktor TS 152/900, klin Herschela (Baader), filtry ND 0.9 i Solar Continuum, barlow Tele Vue 2x, kamerka ZWO ASI183MM. Ogniskowa 1800 mm, f/12, czas ekspozycji 60 mikrosekund (1/16000 sek.)

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #ksiezyc #fotografia #mojezdjecie
namrab - Podczas zeszłotygodniowego częściowego zaćmienia istniała możliwość zaobserw...

źródło: comment_1624099699ogUXXlzXRhpx51iX25FvAm.jpg

Pobierz
  • 112
@StaraSzopa: Najlepszy na rynku stosunek ciężaru własnego do nośności - montaż ważący 3,5 kilo potrafi obsłużyć sprzęt do 13 kg. Dużo podróżuję ze sprzętem (ledwo miesiąc temu wróciłem z Namibii), tak więc bardzo doceniam możliwość zabrania do plecaka małego montażu, zamiast konieczności kupowania osobnego bagażu na 15-kilogramową kupę żelastwa. Dodatkowo ma kilka fajnych funkcji niedostępnych w tańszych sprzętach, m.in. możliwość podążania za satelitami.
@WskiPat jak zobaczysz sobie większość astrofotografii i czym są zrobione, np. na astrobin to zauważysz pewna proporcje jeżeli chodzi o stosunek ceny montażu do teleskopu. Odpowiednia dokładność prowadzenia jest istotna do wykonania zaawansowanych astrofotografii