Wpis z mikrobloga

Siema, podpowiedzcie w którą stronę iść jeśli chodzi o SSD pod płoty i ogólną optymalizację systemu. Mam sprzęt w postaci:
procesor: Threadripper 1920X (12C/24T)
pamięć: 32GB RAM 3200MHz (quad channel)
płyta: Asrock X399 Taichi (Max.: 3x M.2, 1xU.2, 8xSata)

Obecnie mam zajęte 2 porty M.2
#1: Samsung 960 EVO 1TB - dysk z danymi
#2: Kingston KC2500 1TB - obecnie plot temp

Zacząłem testowe plotowanie dysku 10 TB za pomocą swar'a ale idzie to tak sobie. Niestety na Windows co pewnie też jest przyczyną ale na debianie plotowanie nie startuje z niewiadomego powodu. To osobny temat.

Ustawienia poniżej:
- name: KingstonKC2500
maxplots: 24
farmer
publickey:
pool
publickey:
temporary
directory: 'F:\'
temporary2directory:
destination
directory: 'E:\'
size: 32
bitfield: true
threads: 20
buckets: 128
memorybuffer: 3800
max
concurrent: 4
maxconcurrentwithstartearly: 7
staggerminutes: 60
max
forphase1: 2
concurrencystartearlyphase: 4
concurrency
startearlyphasedelay: 0
temporary2
destinationsync: false

Chcę zwiększyć pojemność temp i mając powyższy zestaw złącz zastanawiam się nad:
1) zakupem 1 dysku na U.2 (myślę tu o Samsung PM983 1.92 TB)
Według tego zestawienia https://drive.google.com/file/d/1mNUYRWeJUaijEZXupwP5k6IuATZGj1FB/view ma jakieś 2733 TBW
2) zakupem 2x 1TB M.2 (Samsung 980 Pro, 1200TBW) i spięciem ich w RAID0 - Kingston poszedłby w odstawkę
3) zakupem 1x 2TB M.2 (Samsung 980 Pro, 1200TBW) i zostawienie Kingstone'a.

Ad 1) minusem jest dodatkowy kabel SAS który muszę kupić a widzę, że jego ceny startują od ok 200zł. Zaletą wyższy TBW.
Ad 2) zyskuję szybkie 2 TB (7-8 max
concurrent zamiast 4 ?) ale jeden dysk idzie na półkę
Ad 3) zyskuję ok 3TB przestrzeni na temp ale mając 32GB i tak nie będę w stanie wykorzystać przestrzeni

#chia
  • 7
  • Odpowiedz
@MikeOctane: Samsung PM983 1.92 TB padł mi po utworzeniu na nim partycji XD nie widać go na żadnym komputerze ani w biosie ani w systemie... Pewnie trafiłem jakąś felerną sztukę ale osobiście nie polecam
  • Odpowiedz
@revoolution: zostają jeszcze pool'e i bardziej na to się nastawiam. Jakiś mini pc z niskim poborem energii i na początek 2x10 TB. Trafienie teraz bloku to cud... chociaż jak widać na tagu, cuda też się zdarzają ( ͜͡ʖ ͡€)

@Wojtek3: To raczej ewidentny niefart.

Zrobiłem reaserch i niestety są problemy z dostępnością 2TB Samsung'a.
  • Odpowiedz
@MikeOctane:
1. 980 PRO 1T mają 600 TBW.
2. Przy tym procku wystarczy Ci pewnie jeden 980 PRO 2T.
3. Nie patrz na przestrzeń tylko, plotowanie jest głównie CPU bound więc wątpie byś na tym procku wysycił 980 PRO na x-4.

Lepsza opcja kupić po taniości kilkanaście małych HDD SAS i plotować na nich po wieczność.
  • Odpowiedz