Wpis z mikrobloga

@robdevblog: Meh. Aliasy są nieprzenośne i dev w projekcie musi je sobie ustawiać. Zainteresuj się Makefile, wtedy sobie robisz coś w stylu:

test:
docker-compose exec app vendor/bin/phpunit
I odpalasz z hosta za pomocą make test.

  • Odpowiedz
Jak wy ułatwiacie sobie testowanie?

Do takich skrótów tworzę po prostu alias lub globalną funkcję w bashu. Jaki jest sens tworzenia skryptu, który praktycznie jest aliasem/wrapperem dockera i później jeszcze do niego tworzyć alias?
  • Odpowiedz
Dzięki za feedback. To też jest dobra opcja. Spoko obserwacja i dobry pomysł.

Teoretycznie może być to dodatkowy krok - utworzenie takiego aliasu w zależności od środowiska gdzie to robimy.

Jednak podczas codziennej pracy robi się to raz dla danego projektu kiedy zaczyna się pracę i tak już zostaje. Środowiska raczej aż tak często się nie zmienia a same aliasy można nawet dołączyć do repo. Przynajmniej tak to w moim wypadku wyglądało.
  • Odpowiedz
@JackBauer: Dzięki za feedback!

Ponieważ jest to skrypt który jest napisany dla tego specyficznego projektu. Tak, ten opisany na blogu jest prosty ponieważ służy tylko jako przykład ale może on obsługiwać dużo więcej zadań dookoła projektu.

Ponadto co jeśli zechcesz zmienić strukturę w projekcie i poprzenosisz gdzieś jakieś configi albo wprowadzisz inne zmiany, które wpłyną na to jak działa projekt? Będziesz musiał edytować te aliasy.

Jeśli będziesz miał ich 20 albo
  • Odpowiedz
@JackBauer: Przyszła mi do głowy jeszcze jedna myśl, wydaje się warta podkreślenia (chociaż pewnie oczywista). Skrypt zawiera funkcjonalność jak wspomniałem ściśle powiązaną z projektem. Nie ma sensu rozciągania (w pewnym sensie) funkcjonalności projektu do aliasów. Dlatego właśnie ta warstwa abstrakcji ma tak wiele sensu i zalet. To zawsze będzie działać wszędzie tak samo i zawsze można to odpalić z aliasami czy bez nich.

Aliasy mają tutaj tylko ułatwić dostęp do funkcjonalności
  • Odpowiedz
Tym razem poruszyłem temat testowania przy użyciu PHPUnit i Dockera.


@robdevblog: ja bym powiedział, że poruszyłeś temat tworzenia skryptu sh i aliasów ¯\_(ツ)_/¯

btw. czemu skrypt służący do odpalania testów nazwałeś "app.sh" a nie np. "test.sh" albo "run-tests.sh" co by sam za siebie mówił do czego służy?
  • Odpowiedz
@bmLq: dziękuję za feedback!

Niestety nie mogę się tutaj zgodzić. Tematem postu jest to jak ułatwić sobie pracę z testami. Skrypt to tylko narzędzie użyte do osiągnięcia mojego celu. Patrząc w ten sposób można powiedzieć, że poruszyłem jeszcze pięć innych tematów.

Jeśli ktoś napisze post o skonfigurowaniu zdalnego dostępu do serwera w PHPStorm to powiedziałbyś, że jest to artykuł o protokole SSH?

Nie objaśniam czym są skrypty Bash i wcale ich
  • Odpowiedz