Wpis z mikrobloga

Kilka dni już minęło, więc może macie jakieś pierwsze wnioski czy przemyślenia.
Temat: Playstation Plus Video Pass

Na początku sam cisnąłem bekę z tej usługi, nadal trochę cisnę, ale z perspektywy czasu doszedłem do wniosku, że ta usługa może mieć sens (jeszcze go nie ma moim zdaniem, ale może mieć).
Rynek VOD w ostatnich latach staje się coraz bardziej rozproszony. Kiedyś był Netflix, było HBO, ludzie byli zadowoleni. Obecnie coraz więcej platform ma lub otwiera swoje VOD. W Polsce to nie wygląda jeszcze jakoś tragicznie, bo właściwie to mamy Netflixa, HBO, Amazon, AppleTV+, w niedługim czasie ma się pojawić Disney+ i ewentualnie Player czy jakaś inna Ipla jak komuś zależy na polskich produkcjach.

W takich Stanach mają jeszcze Hulu, Peacock i pewnie jakieś inne rzeczy o których nie wiem, a nie chce mi się ich szukać. Nie bez powodu zresztą już jakiś czas temu coraz popularniejszy stał się mem w którym człowiek odkłada czapkę pirata po pojawieniu się Netflixa, po czym wyciąga ją jak widzi ile serwisów VOD powstało. Nie do końca się z tym memem zgadzam, bo jasne, mamy więcej serwisów, ale też każdy produkuje swoje treści i jest więcej rzeczy do oglądania, ale nie o tym ten wpis.

Wracając do meritum, video pass pojawił się kilka dni temu, zadebiutował z kilkunastoma filmami i kilkoma serialami. Usługa jest w fazie wczesnej bety, wymaga dużo zmian i pracy.
Na początku uważałem, że usługa większego sensu nie ma i jest próbą maskowania nieudolności Sony i nadal się tego trzymam, ale mimo wszystko może z niej wyjść coś fajnego.

Jak wspomniałem, rynek VOD mocno się rozproszył i nie każdy chce płacić za kolejne VOD żeby zobaczyć kilka filmów czy seriali, których nie ma na platformach, które do tej pory posiada. Pytanie jak Sony podejdzie do usługi, na ten moment widać, że do usługi trafiły filmy i seriale, gdzie Sony było wydawcą, co jest zrozumiałe. Wątpię, że dla kogoś selling pointem miałby być w tym momencie Blade Runner 2049 czy Community. W niedługim czasie na rynku ma się pojawić serial na podstawie The Last of Us czy film na podstawie Uncharted i biorąc pod uwagę tematykę byłyby to idealne produkcje do video passa. Czy możemy liczyć, że tam trafią? Jest to dla mnie mocno wątpliwe bo umowy licencyjne już są zapewne podpisane, ale byłoby to bardzo pozytywne zaskoczenie. Ale jeśli usługa ma zostać z Sony na stałe, jeśli Sony będzie chciało to rozwijać to muszą tam trafiać jakieś nowości, inaczej nie przyciągną tym nikogo. Z drugiej strony koszt plusa to 240 zł na rok (bez żadnych promocji), co jest niższą ceną od jakiegokolwiek VOD i w ramach tego PS+ dostajemy już gry czy inne pierdoły, więc trudno oczekiwać, że w usłudze miałyby pojawiać się premiery filmowe.

Podsumowując, usługa jest w fazie testów, póki co dostępna tylko w Polsce. Biorąc pod uwagę obecne rozproszenie na rynku VOD Sony może przyciągnąć usługą jakieś osoby, które stwierdzą, że w gierki i tak grają, a przy okazji to wpadnie kolejne VOD w cenie abonamentu. To czy usługa się utrzyma przez rok i następnie będzie rozszerzana o inne kraje i czy kogoś przyciągnie w głównej mierze zależy od Sony i od tego jak będzie chciało tę usługę rozwijać. Bo albo do usługi będą wrzucać filmy/seriale kilkuletnie, które mogą udostępnić za darmo albo za grosze i uważam, że wtedy usługa nie będzie miała większego wpływu na rynek, albo do usługi będą wrzucać jakieś nowości i wtedy będą mogli się pochwalić ciekawym serwisem, ale to by musiało się zapewne wiązać z podwyżką ceny za PS+.

#ps5 #ps4

Jak oceniasz Playstation Plus Video Pass?

  • Jeszcze nie korzystałem 26.7% (36)
  • Nie interesuje mnie 48.9% (66)
  • Korzystałem, spoko 13.3% (18)
  • Korzystałem, lipa 11.1% (15)

Oddanych głosów: 135

  • 18
  • Odpowiedz
@Cinkito: oceniam że jest #!$%@? ale stabilnie, na wifi nie da się obejrzeć niczego dłużej niż 15-20 minut bo wywala mnie do "karty" materiału i nie ma możliwości wznowienia oglądania tylko trzeba przewijać. Nie ma dynamicznego przewijania a tylko jak na jakimś VHS mogę ustalić prędkość przewijania. Ogólnie jakość typowa dla usług sieciowych sony.
  • Odpowiedz
W Polsce to nie wygląda jeszcze jakoś tragicznie, bo właściwie to mamy Netflixa, HBO, Amazon, AppleTV+, w niedługim czasie ma się pojawić Disney+ i ewentualnie Player czy jakaś inna Ipla


@Cinkito: w Islandii jest praktycznie tylko Disney+.i torrenty.

Jest tez niby netflix i amazon, ale gowno w nich jest. A zamiast HBO jest Stöð 2, ktory kosztuje okolo 250 zlotych miesiecznie.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Cinkito: ten hajs powinni przeznaczyć na robienie gier, byli już tacy co chcieli zmienić konsole w centrum multimedialne przez co stracili wielu klientów a teraz wracają do gier
  • Odpowiedz
ten hajs powinni przeznaczyć na robienie gier,


@Libra_Versus_Libra: koszt obslugi tej uslugi to sa pewnie drobne w porownaniu do gier. Zwlaszcza, ze to sa ICH filmy/seriale, wiec nie musza placic zadnych licencji za mozliwosc udostepnienia. Nadal jednak uwazam, ze nie ma sensu i 'na co to komu' ;)
  • Odpowiedz
@Cinkito:

Z drugiej strony koszt plusa to 240 zł na rok (bez żadnych promocji), co jest niższą ceną od jakiegokolwiek VOD i w ramach tego PS+ dostajemy już gry czy inne pierdoły, więc trudno oczekiwać, że w usłudze miałyby pojawiać się premiery filmowe.


To jest rzecz, o której sporo ludzi zdaje się zapominać/nie rozumieć. Niektórzy gdy tylko usłyszeli o PS+ Video Passie chyba oczekiwali, że w gratisie do PS+ (który wg
  • Odpowiedz
@Ryszardzislaw: pytanie tylko czy ta usługa przeżyje rok/dwa lata :D Ale też czekam, aż minie kwartał żeby zobaczyć co Sony dorzuci wtedy, bo to może pokazać w jakim kierunku ta usługa pójdzie. Czy będą próbować to rozwijać, czy raczej będą powoli skazywać na porażkę.

Nie mniej jednak ocenianie jakiejś usługi po tygodniu istnienia to jest żart (nie kieruję tutaj nic w Twoją stronę, mówię ogólnie)


@Ryszardzislaw: dla mnie to jest
  • Odpowiedz
@Cinkito: Trzeba się liczyć też z faktem, że to jest wciąż wersja testowa. Myślę, że gdyby mieli to wypuścić na szerszy rynek - będzie się to wiązało z równoczesnym poszerzeniem biblioteki, tak żeby zachęcić ludzi 'czymś świeżym' (dla tej usługi) do korzystania z niej. Pewnie nawet jeśli nie będą zadowoleni z efektów eksperymentu na rynku Polskim, to i tak po czasie udostępnią tą usługę dla innych krajów (niekoniecznie wszystkich, ale 'wybranych',
  • Odpowiedz
@Ryszardzislaw: z drugiej strony nie spodziewam się rozwijania PS Now ze względu na:
"David Jaffe, twórca God of War, w trakcie swojego streama na YouTubie, ujawnił, że Sony pracuje nad własną odpowiedzią na Xbox Game Pass.

Sony nie musi nikomu ujawniać prawdy na temat tego, co nadchodzi i co będzie ich odpowiedzią na Game Passa. Jednak mogę Wam powiedzieć, że wiem, że coś szykują. Znam ludzi z Sony. Powiedzieli mi, że
  • Odpowiedz
@Cinkito: Różnie może być. Równie dobrze mogą pozmieniać w PSNow tylko kilka rzeczy, zmienić nazwę, rzucić premierę globalną i porządnie rozreklamować jako całkiem nową usługę. Co śmieszne - większość uwierzy, że Sony nigdy wcześniej czegoś podobnego nie miało i że jest to faktycznie nowa usługa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Cinkito: Z tym wiąże się jeden, dość poważny w moich oczach problem. Takie połączenie - nie oszukujmy się, na pewno wiązałoby się z podniesieniem ceny Plusa. A Plus jest przecież potrzebny do grania w płatne gry online. Myślę, że dużej ilości użytkowników (zwłaszcza wiernych jednej grze) mogło by się takie coś mocno nie spodobać.
Ciekawszym rozwiązaniem wg mnie byłoby połączenie PSNow z PS+ na zasadzie 'rozszerzenia'. Zostawić PSPlus jak jest, a
  • Odpowiedz