Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika

Da się zamówić sam montaż fotowoltaiki przy samodzielnym zakupie sprzętu? Wyceniłem instalacje 6,3 kWp u kilku firm i najlepsze oferty są w okolicach 22500zł total. Ale spojrzałem sobie na kosztorys wyszczególniający koszty.
Sam inwerter, który wyceniony jest na 5400 netto + 8% VAT na kosztorysie firmy montującej znajduję w detalu bez problemu poniżej 4000zł brutto.
Panele to samo. W detalu około 20% taniej niż cena od firmy montującej.
Oczywiście inne drobniejsze części i montaż jest osobno policzony. Wychodzi mi, że 4tys złotych to oni mają narzutu na samym sprzęcie i to względem cen detalicznych z pierwszego lepszego sklepu. A przecież oni to kupują pewnie sporo taniej i odliczają pełny 23% VAT, a później sprzedają ze stawką 8% VAT. Ja oczywiście rozumiem, że oni muszą zarobić, ale aż tyle?

Nie widzi mi się płacić za falownik 5900 brutto podczas gdy identyczny mogę sobie zamówić od ręki w 10 różnych sklepach za 4000zł brutto. Jest jakieś rozwiązanie tego czy generalnie trzeba się pogodzić z takimi kosztami?
  • 26
@FredzIo: to licz minimum 4k za montaż (i to takie minimum) jeśli sam kupisz materiały. No chyba, że weźmiesz ekipę, która się dopiero uczy to może mniej wezmą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FredzIo: To nic. Nikt Ci nie zrobi tego taniej. Takie pieniądze obowiązują w PV. Liczy się kWp. A czy dzień pracy to ciężko stwierdzić podczas montażu mogą wyjść różne rzeczy. Dzień montażu to na blachotrapezie, jedna połać i wprawiona 3 osobowa ekipa. Nikt ci tego nie zrobi na godziny, ani dni pracy.
@FredzIo: Moim zdaniem 22500 to bardzo dobra cena za te moc. Firma ci w tej kasie robi wszytkie formalnosci, załatwia materiał, wykonuje, pomaga przy dofinansowaniu itd. Placac komus 4-5k za montaz musisz zalatwic wszystkie inne rzeczy do tego nie każda pewnie ekipa zrobi ci zgłoszenie tej instalacji, do której potrzebujesz podpisu uprawnionego elektryka/montera PV
@FredzIo: No wiesz ceny za materiał są wrecz jawne w necie jak ktoś dobrze poszuka i nie różnią się praktycznie od cen instalatorskich, chyba, że ktoś ciągnie spore kontenery z Azji to wiadomo, że będzie mieć jeszcze taniej. Ludzie mogą sami sobie materiał kupić i załatwić ekipę jakby tylko chcieli. Tylko, że ludzie na takie rzeczy nie mają czasu by poświęcać się i czytać co i jak i po co i
@FredzIo: możesz poszukać firmy co zajmuje się tylko montażem a sprzęt kupić samemu.
Czasem się opłaca, zwłaszcza jeśli chcesz robić na mega budżetowym sprzęcie.
Na wszystkim można czasem zaoszczędzić, ale bywa że nie warto
@FredzIo no baa, nawet sam znajdziesz ekipy na danym terenie. Jest mnóstwo grup na fejsbuniu gdzie się ogłaszają.

A możesz też sam zamontować (nie jest to takie trudne) i wziąć tylko elektryka, który sprawdzi podbije papierki itp.