Wpis z mikrobloga

#neuropa #bekazpisu #bekazprawakow

Pytanko do koleżanek i kolegów.

Jeśli chodzi o lewicę i tych którzy są bardzo na lewo, trochę na lewo lub w centrum ale wychyleni lekko w lewo... Co jest wg. was granicą absurdu jeśli chodzi o typowo lewicowe pomysły. Chodzi mi np. o sprawy takie jak nowe zaimki w krajach anglojęzycznych, obwinianie z automatu białych mężczyzn za wszelakie niepowodzenia, sex change w wieku dziecięcym i tym podobne sprawy które są przedstawiane raczej jako kontrowersja. Co jest dla was granicą którą przekraczając myślicie sobie: "Dobra kurde, to trochę przesada" ?
  • 17
@Erk700: Wg mnie to jest absurd, ale mnie nie rusza, chociaż jestem programistą :) Nie boli mnie to w żaden sposób raczej a jak komuś ma to pomóc to niech i tak będzie. Tak jak ze słowem "Murzyn". Można się kłócić że słowo to istniało od stuleci itp itd, ale nie zmienia to faktu że przykre jest to dla tych których określa.. .Więc czemu by po prostu nie zrezygnować skoro to
@Varin: Rzecz w tym, że tam nie ma żadnej ściany nieprzekraczalnej.
To co dziś uznaje się za abstrakt, czyli np. rezygnowanie z płci w dokumentach tożsamości, za lat kilka będzie absolutną normą, a lewica pójdzie jeszcze dalej i za tzw. "misgenderyzm" będzie karać ograniczeniem wolności.
Na lewej stronie nie ma granicy nieprzekraczalnej.
Zawsze znajdzie się środowisko, które przesunie granicę jeszcze dalej.
@Varin: Po pierwsze takie słowa nie miały na celu nikogo obrazić. Wyobraź sobie, że nagle słowo "if" jest rasistowskie, a po miesiącu słowo "else", po drugie: zmiany kosztują, chyba, że czas programistów jest darmowy.
@Erk700: Ale to jest argument równi pochyłej. Nie miałem żadnych problemów z żadną apką, językiem czy package odkąd zmiany zostały wprowadzone. Nie ma przesłanek że if czy else czy dependency container miałyby zostać obraźliwe czy też że jakiekolwiek słowa kluczowe w jakimkolwiek języku zostaną zmienione, bo zniszczyłoby to kompatybilność wsteczną we wszystkim. To po prostu nie prowadzi do jakichś katastrofalnych skutków.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Argument_r%C3%B3wni_pochy%C5%82ej
@Varin: Ale zdajesz sobie sprawę, że faszyzm nie stoi jednoznacznie ani po lewej, ani po prawej stronie? W faszyzmie znajdziemy zarówno elementy lewicowe, jak i prawicowe, więc przyrównywanie tego nurtu tylko do jednego obozu jest błędne.
@Varin: To była hiperbola. Wychodzisz z założenia, że priorytetem jest logika i dobro programistów, z czym w tym wypadku się nie zgodzę. Zmiana słownictwa nie dotyczy tylko tego co powstanie, ale też tego, co było: książek, prezentacji, dyskusji.
@Varin: Równie dobrze w faszyzmie znajdziemy takie pojęcia jak antykapitalizm, kolektywizm, upaństwowienie czy właśnie socjalizm.
A PiS to właśnie narodowy-socjalizm. Nikt nie zaprzeczy, że PiS jest prawicą, nikt nie zaprzeczy, że w gospodarce wprowadza postulaty lewicowe.
@Erk700: Wychodzę z założenia że to głupie i mało zrobi, że często jest to platforma do "virtue signaling" itp, ale też uważam że jest to na tyle nieszkodliwe że się tym nie przejmuję. Nie jest to coś przez co trzeba bić na alarm jeszcze. Powściągliwy jestem :)
@Varin: Ale ty dalej nie rozumiesz. Próbujesz opisywać świat tylko w czarno-białych barwach, a tak się nie da. Niektórzy twierdzą, że podział świata na lewicę i prawicę z XVIII wieku jest już przestarzały i nie ma zastosowania w dzisiejszych realiach politycznych. Sami faszyści mówili, że nie są ani prawicą, ani lewicą. Byli hybrydą wszystkich najgorszych elementów z prawej i lewej strony.
Tak samo dzisiaj zepchnięcie PiS-u jednoznacznie do prawej strony obok
@Varin: Tego jest wiele i nie trzeba szukać po jakichś nawiedzonych grupach. Na naszym krajowym podwórku mamy taką partię, która jest w Sejmie ( ͡° ͜ʖ ͡°). O chociażby to:

Zobowiążemy deweloperów sektora mieszkaniowego do budowy w całości lub części obiektów infrastruktury społecznej (szkół, przedszkoli, parków, bibliotek i świetlic).

Zlikwidujemy składkę zdrowotną – służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa
@Prezes_Rafatus: Rozumiem, żadna partia nie jest w 100% lewicą czy prawicą, zawsze doszukasz się elementów i tego i tego, jakkolwiek małych. Chodzi mi o to że za każdym razem jak ktoś pisze czy mówi że faszyzm to lewica, to powiela kłamstwo. Bo tych elementów było wielokroć mniej, niż tradycyjnych, wyolbrzymionych prawicowych. Tak, zgodzę się, pewnie że coś tam było z lewej strony. Jednak nie zmienia to faktu że ten argument jest
@Varin: Tak długo jak proponowany system nowych zaimków jest w miarę praktyczny to nie mam nic przeciwko. Korekta płci u dzieci to skomplikowany problem, bo z jednej strony jeśli ktoś rzeczywiście jest osobą transseksualną to prawdopodobnie najlepiej byłoby zacząć procedurę jak najwcześniej, a z drugiej istnieje ryzyko złej decyzji i to jest prawdopodobnie temat, który będzie jeszcze badany przez dekady. Dla mnie pewnie największym problemem byłoby podejście do migracji.