Wpis z mikrobloga

Pytanie do #elektronika #elektryka. Jak działają listwy antyprzepięciowe. Mamy taką listwę z allegro za 40zł z bezpiecznikiem 10A. Dlaczego nagłego skoku w sieci nie wychwycą bezpieczniki które są wcześniej w skrzynce z bezpiecznikami i przy liczniku tylko musi to robić listwa?
  • 24
  • Odpowiedz
@ethics: te listwy zawierają w sobie warystory które zmieniają się w zwarcie gdy napięcie w sieci przekracza 400-500V, wtedy przepala się mały bezpiecznik w listwie.

a te bezpieczniki w skrzynce to sobie zobacz na jaki prąd i charakterystykę są to poznasz odpowiedź dlaczego one nie chronią.
Głównym zadaniem bezpieczników w skrzynce jest zapobieganie pożarowi a nie ochrona sprzętu
  • Odpowiedz
@ethics: bezpieczniki w domu zazwyczaj mają wyższą wartość prądu to po pierwsze, po drugie "selektywność zabezpieczeń" czyli listwa szybciej działa i jest bardziej czuła niż zabezpieczenie w skrzynce
  • Odpowiedz
@ethics: to już trzeba sobie sprawdzić rozbierając daną listwę - rodzaj użytych zabezpieczeń, ich czułość, jakość ich wykonania itp. to wszystko składa się na cenę i skuteczność i szybkość zadziałania zabezpieczenia
  • Odpowiedz
@ethics: różnica taka że lepszy plastik, może zamiast bezpiecznika topikowego będzie jakiś w rodzaju "automatu" no i mogą być lepsze warystory (na większy prąd zwarciowy) więc teoretycznie pożyje i zapewni ochornę dłużej.
Czasami jeszcze wkładają filtr sieciowy do środka który też nieco pomaga
  • Odpowiedz
@Tymian: widzę, żeś debil :) dwa dni temu naprawiałem elektronikę w zmywarce oraz w lodówce i w obu przypadkach były warystory 275 i 300V więc skończ #!$%@?ć farmazony
  • Odpowiedz
@rybeczka: to że jest oznaczony jako 275V albo 300V to nie oznacza że jego napięcie warystora tyle wynosi.
To są dwie różne żeczy i żeś się bezpodstawnie #!$%@?ł.
Warystory typowo zaczynają przywierać od około 340-360V a pełne zwarcie osiągają przy 400V

#!$%@? dwa lata siedziałem w projektowaniu elektroniki do agd więc proszę nie #!$%@? mi tutaj.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka nawet nie masz pojęcia o czym piszesz...
Otwórz notę warystora i przeczytaj jakie są jego parametry, cechy i charakterystyki.
To 275 to napięcie pracy AC
  • Odpowiedz