Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy jesteście mi w stanie wytłumaczyć dlaczego ten Mikrotik hAP AC3 jest lepszy od np. takiego Netgeara R6400? Bo specyfikacja jest raczej na plus dla Netgeara (np. USB 3.0, szybsze WiFi). Wiem że mikrotik ma soft w którym robi się magia (tylko najpierw trzeba go skonfigurować), ale jak wygląda sprawa jeśli chodzi o stabilność? Sam szukam routera i zastanawiam się między tym mikrotikiem ac3 a jamiś netgearem/asusem ze średniej półki i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@realKamilCz: główną zaletą mikrotika to jest właśnie mnogość opcji konfiguracji, z tym sprzętem zrobisz praktycznie wszystko co tylko chcesz, ograniczenia pasm, vlany, jak dokupisz więcej urządzeń od nich, ustawisz sobie capsmana i wszystko śmiga w jednej sieci, nie trzeba każdego ap konfigurować itp. Mikrotik też bardzo często aktualizuje swoje oprogramowanie, więc to plus pod względem bezpieczeństwa, "komercyjne" urządzenia często po kilku aktualizacjach są zapomniane przez producentów ( ͡º ͜
  • Odpowiedz
@realKamilCz: kiedyś mieli super sprzęt, ostatni raz jakoś rok temu miałem u siebie na testach Router NETGEAR D7800 - router z modemem ADSL/VDSL i powiem szczerze że cena/jakość (koszt około 1k złotych) w życiu nie widziałem takiej porażki. Sam zasięg wifi, który miał być kosmiczny, wypadał w mojej poniemieckiej chacie gorzej niż obecny mikrotik hap ac2, który nie ma anten zewnętrznych... W standardowym oprogramowaniu opcji praktycznie zero, straszna porażka, niestety
  • Odpowiedz
@BooB: No to teraz już kompletnie nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wybrałem takie 3 modele i strasznie się ze sobą gryzą.
Mikrotik hAP AC3:
+ możliwości konfiguracji
+ cena
-
  • Odpowiedz
@realKamilCz: jeśli jesteś użytkownikiem który chce po prostu wyjąć urządzenie z pudełka, ustawić i o nim zapomnieć to możesz walić w tego ASUSa, wygląda na przyszłościowe urządzenie, ma wsparcie alternatywnego firmware od merlina (https://www.asuswrt-merlin.net/features). Jeśli jednak lubisz grzebać w ustawieniach, będziesz chciał np ograniczyć prędkość konkretnym urządzeniom bądź jakiegoś zakresu kilku urządzeń to uderzaj w mikrotika ;) Jaki w ogóle internet będziesz do tego podłączał? Ja bym ewentualnie radził
  • Odpowiedz
@BooB: Aktualnie mam mieszkanie 55 m2 (w perspektywie przeprowadzka do ~80 m2) i Connect Box od UPC pod względem zasięgu daje radę, więc nie mam jakichś bardzo wygórowanych wymagań ;) Gorzej z samym internetem po wifi, bo mam momenty, gdzie connectbox się zapycha i download spada do 1-2 Mbit/s + mnóstwo packet loss (upload w tych momentach jest cały czas stabilny). W tym samym momencie jak wifi zdycha i sprawdzę
  • Odpowiedz
@realKamilCz: a to w takim razie na moje to powinien wystarczyć Ci spokojnie jeden dobry router a wszystkie urządzenia po wifi 5Ghz podłączać. Dużo masz somsiadów z wifi? Może po prostu masz dużo sieci na 2,4 GHz i dlatego są zakłócenia. Według mnie taki Asus RT-AC58U powinien spokojnie dla Ciebie wystarczyć, ewentualnie nawet jakiś TP-Link (jakiś Archer, np 80).
  • Odpowiedz
@BooB: wszystko co mogę podpiąłem na 5 GHz, na 2,4 został tylko stary laptop (rzadko włączany), 1x tel i TV. 2,4 GHz mam zaśmiecone (jak to w bloku), ale ten problem z gubieniem internetu dotyczy tak samo 5 GHz (a tu już mam czysto w eterze). Wyłączyłem wi-free, ale nie pomogło. Myślę że po prostu connectbox zaczął klękać, bo kiedyś tego problemu nie miałem (zauważyłem to od jakichś 3-4 m-cy,
  • Odpowiedz
@xeosnar: Dobrze. Czasami się przywiesi (wifi jest, internetu brak) ale to raz na ~2 m-ce. Wejdę przez tel na panel zarządzania, zrobię reset i już śmiga. Poza tym wszystko sprawnie. Moja ocena to 4/5.
  • Odpowiedz