Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czuczer: to dlaczego ludzie biora na to kredyty?


@kaay: bo ich nie stać na jednorazowy wydatek. Zamiast płacić rachunki będą płacić ratę kredytu. Spłacą w 5 lata a potem już prąd za free. Żywotność instalacji to jakieś 20-25 lat. Sprawność w ciągu 20 lat spada do 80% nominalnej wartości. Opłaca się bardzo, oczywiście w szerokim horyzoncie czasowym.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pwn3r: poniżej 15 tys. Ale tak jak wspominałem, wszystko jest bez marży, więc ktoś kto tym nie handluje, lub nie ma takich dojść to ciężko będzie miał zrobić w takiej cenie. 15k koszt - 5k dotacji - 1,8k zwrot podatku. 8k zwróci się bardzo szybko, szczególnie że prąd nie tanieje tylko jest co raz droższy..


@freeq99: mnie po odpliczeniu ulg 16 paneli kosztowało 15k. Nie montowałem sam tylko
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ArchDelux: oho, przyszedł pan maruda xD ja tak uwielbiam pisać na telefonie, że jak widzę, że da się coś przeczytać to nawet tego nie poprawiam, bo mnie tak te klawiatury #!$%@? xd
  • Odpowiedz
@freeq99 Dobrze jest wziąć uziemienie ochronników z osobnego punktu, jak najbliżej zabezpieczeń falownika. I jeśli nie masz odgromu to warto też zabezpieczyć panele - kupujesz uziemiacze na szyny paneli, drut odgromowy aluminiowy i podpinasz to do sond wbitych w ziemię, które powinny mieć poniżej 20 ohm.
  • Odpowiedz
  • 0
@freeq99 jesteś mi ws tanie powiedzieć jaka jest wydajność takiej instalacji względem instalacji na południowej stronie dachu? Czy w uproszczeniu jest tak że 4 panele na południu dają tyle samo mocy co 4 na wschodzie i 4 na zachodzie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fulso: o tej porze roku, znajomy ma 5,4 kWp na konstukcji naziemnej, idealnie południe, 35 stopni. U mnie w tamtym tyg 7kwh w jeden dzień, u niego 15, ale zima wschód zachód działa kiepsko. Na pewno zrobię jakieś podsumowanie działania instalacji, ale to za jakieś pół roku. Bo 3 tyg i to jesienią nie powie nic o takiej instalacji
  • Odpowiedz