Wpis z mikrobloga

#komputery #kiciochpyta #windows #informatyka
Może banalne, ale utknąłem. Pacjent to leciwy Dell OptiPlex 360 z Windowsem XP (wymiana jednostki czy nawet systemu nie jest możliwa ze względu na stary program, który działa tylko pod XP), który z jakiegoś powodu działa strasznie wolno - każdy PPM na dowolnym pliku kończy się kilkuminutowym zwisem. Zrobiłem klon dysku z HDD na SSD, podłączyłem, system wstał, ale nadal te same objawy (chkdsk nie pomógł). Wygląda na jakiś dziwny problem z systemem.

W komputerze był HDD SATA, którego chciałem wymienić na dysk SSD. Przy każdej próbie instalacji Windowsa XP widzę BSOD 0x0000007B. Próbowałem wgrywać AHCI driver (F6 w trakcie instalacji). W BIOSie nie widzę opcji zmiany AHCI/IDE. Co więcej, sprawdziłem stary dysk HDD i okazuje się, że nie ma żadnych błędów, więc chciałem na nim przeinstalować XP'ka, ale również dostaję BSOD.

Żeby wyeliminować problemy z samym komputerem znalazłem drugi taki sam model i sytuacja jest identyczna.
Help.
  • 6
  • Odpowiedz
@Koliat: W LPT mam dwa klucze sieciowe, które nie radzą sobie z wirtualizacją. Zresztą ten stary program również, próbowałem.
Bardziej zależy mi na zainstalowaniu od zera tego XP'ka, przecież to musi dać się zrobić. Zwykle przestawiałem tryb z AHCI na IDE i śmigało na tych starych trupach, tutaj nie mam takiej opcji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jampan: znajdź sobie XP z SP3 od NiKKA (jest na basewin.pl albo na winclub.pl). Tam masz zintegrowane sterowniki dla AHCI w paru wariantach. Mam u klienta na jednym Optiplexsie XPka z tych samych względów i wydaje mi się że stawiałem właśnie obraz z SP3 i tymi sterownikami i nie było problemu. Dobrze kombinujesz, 0x0000007B to błąd zwiazany z kontrolerem. Teraz nie masz pewnie działającego systemu, ale dobrze byłoby zaktualizować BIOSa, akurat
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Odczuwam_Dysonans BIOS już podniosłem, nic to nie dało. Czas mnie goni, więc wziąłem inny komputer i na nim próbuję uruchomić ten stary soft.
Dzięki za radę, spróbuję z tym ISO od NiKKA. Teraz próbowałem na czystym systemie z SP3 + jakimś ręcznie zmodyfikowanym, ale nie pamiętam czy były tam sterowniki AHCI.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jampan: no ja pamiętam że nieraz sam sobie integrowałem do XPków co trzeba przy pomocy nLite'a, możliwe nawet że ten komp co jest tam w biurze robiłem w ten sposób, ale kiedy to było ;)
Teraz jak mam XP np jako drugi system w warsztatowym lapku to instalowałem właśnie z tego obrazu NiKKA, ogólnie parę razy go używałem i jest OK. Przejrzyj też poza samym trybem pracy kontrolera opcje w zakładce
  • Odpowiedz